Nejsilnější zemětřesení v novodobé historii. Tragické Vánoce a rekord z Chile

Ostrov Sumatra zažil největší zemětřesení a vlnu tsunami v roce 2004, několik let poté se však situace opakovala
 

Pro zemi uprostřed Evropy je zemětřesení spíše unikátní úkaz než reálná hrozba. Na planetě jsou však místa, kde z otřesu půdy a následných ničivých vln tsunami mají lidé po právu veliký strach. Tady je přehled několika případů, kdy příroda ukázala svoji ničivou sílu a tisíce lidí za to zaplatily životem.

Ani scény z katastrofických filmů nejsou schopné přiblížit reálný dopad tragédie rozsáhlého zemětřesení. Dnes je tomu osm let, kdy zemětřesení v japonském Tóhoku stálo životy nejméně 15 tisíc obyvatel. Otřesy a následné neočekávaně vysoké vlny tsunami smetly vše, co měly v cestě, a navíc velmi vážně poničily čtyři jaderné elektrárny.

Tu nejznámější známe pod jménem Fukušima. Nejsilnější zemětřesení v dějinách Japonska však se sílou 8,9 Richterovy škály obsadilo až páté místo v novodobé historii. Ve 20. a 21. století nejdeme ještě tragičtější příklady ničivé přírodní katastrofy. 

Ruská Kamčatka

O spojení zemětřesení, tsunami a Ruska toho moc neslyšíme. Největší země na planetě však ve své historii pamatuje na okamžik, který je dnes čtvrtým nejsilnějším otřesem půdy v novodobých dějinách naší planety.

Východ Ruska, konkrétně oblast Kamčatky a Kurilských ostrovů, zdevastoval otřes a následná vlna tsunami, která byla tak velká, že doputovala až k břehům Havaje, Chile, Peru a Aljašky. Tehdy se jednalo o zemětřesení se sílou 9 stupňů Richterovy škály. Stalo se tak 4. listopadu 1952 a počet obětí byl stanoven na 2 336. Číslo mrtvých je zásadně ovlivněno tím, že podstatná část zasažené oblasti nebyla obydlena. 

Tragické Vánoce

Kdo se chtěl v roce 2004 vyhnout vánočnímu shonu a zimním mrazíkům odletem na dovolenou do Indonésie, zažil tak jednu z nejničivějších tragédií v dějinách lidstva. Otřesy na mořském dně se sílou 9,15 Richterovy škály u ostrova Sumatra vzedmuly tak silnou vlnu tsunami, že kompletně zdevastovala pobřeží Indonésie, Indie, Srí Lanky, Malediv a Thajska.

Počet mrtvých se vyšplhal na neskutečných 228 tisíc. O život během prosincové tragédie přišlo i osm Čechů. Dodnes se jedná o jednu z největších přírodních katastrof v dějinách lidstva. Obrazy poničených domovů a tisíce mrtvých lidských těl na pobřeží patří mezi ty vůbec nejtragičtější okamžiky. 

Velkopáteční zemětřesení

Tak se přezdívá tomu úplně nejsilnějšímu zemětřesení na severoamerickém kontinentu. V roce 1964 se 27. března brzy ráno obrátila země v centrální a jižní Aljašce doslova naruby. Síla 9,2 stupně Richterovy škály byla znát i v oblasti kanadského Yukonu a Britské Kolumbie. Otřesy byly citelné na neuvěřitelně rozsáhlém území.

Až 250 tisíc kilometrů čtverečních zaznamenalo tehdejší otřesy. Vzhledem k tomu, že je tato oblast velmi řídce obydlená, přišlo o život pouze 139 lidí. Stále se však jedná o druhé nejsilnější zemětřesení v dějinách, které kdy bylo zaznamenané. 

Rekord z Chile

Úplně nejsilnější zemětřesení se odehrálo v roce 1960 v Chile. Síla otřesu půdy vygradovala až na rekordních 9,5 stupňů Richterovy škály. Abnormální sílu přírody na vlastní kůži pocítili obyvatelé kolem měst Valdivia a Concepción.

Ta byla v podstatě srovnána se zemí. Finanční škody se pohybovaly okolo 100 miliard korun. Počet mrtvých se různí, a tak se oficiálně udává počet od 2 do 6 tisíc mrtvých. Obrovské vlny tsunami následně doputovaly přes Tichý oceán až k pobřeží Japonska, Havaje a Filipín. 

Válka s přírodou

Ukázka několika tragických přírodních katastrof ukazuje, jak je bytí na planetě Zemi křehké. Nepopiratelná síla člověka má své limity a v boji s živelnou katastrofou je to vidět obzvlášť. V několika vteřinách se může život tisíců obrátit doslova vzhůru nohama. Lidská touha po ovládnutí přírody je tak jen marným nepokorným pokusem, který zhasne jako svíčka při větru. Můžeme jen doufat, že v budoucnosti se zemětřesení o podobné síle projeví v místech, kam člověk ještě nestačil expandovat.

Zdroj: geology.com, usgs.gov, volcanodiscovery.com

KAM DÁL: Televizní zjevení Akta X. Populárnímu seriálu předpovídali rychlý konec a hlavní roli měla hrát Pamela Anderson


Životní styl