Jak přečkat rekordně drahé Vánoce? Premiérův poradce radí nepřejídat se a kupovat malé dárky

Inflace i válka na Ukrajině "zařídí" pro mnoho z nás smutné Vánoce
Foto: Depositphotos
Inflace i válka na Ukrajině "zařídí" pro mnoho z nás smutné Vánoce
glosa

Čeká nás další extrémní zdražování a podle odborů také hrozí propouštění. Odbory a zaměstnavatelé proto po vládě chtějí svolání mimořádné jednání tripartity i proto, že meziroční inflace v červnu vystoupala na 17,2 procenta. Hodnota peněz stále klesá. „Prodraží se nákup dárků i potravin,“ potvrzuje pro Čtidoma.cz Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy.

reklama

Propouštění zaměstnanců před Vánoci je podle odborů reálná hrozba. „Na začátek září požádáme vládu o sjednání mimořádné tripartity. Důvodem je vážná ekonomická situace, vážná situace mezi lidmi a očekávání hrozby více než dvacetiprocentní inflace,“ potvrdil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem a prezidentem Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Janem Wiesnerem. 

Červnová inflace dle dat Českého statistického úřadu vyrostla na 17,2 procenta. Podle guvernéra České národní banky Aleše Michla může na podzim dosáhnout až 20 procent„Pokud dojde k další zhoršení ekonomické situace, očekáváme tlak na propouštění zaměstnanců,“ doplnil Středula s tím, že vláda podle něj musí začít jednat.

Stát pomáhá, ale stačí to?

Stát za první pololetí letošního roku vyplatil na pomoc domácnostem prostřednictvím příspěvků na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci přes pět miliard korun. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka během cesty po Ústeckém kraji. „Budeme dále upravovat podmínky příspěvku na bydlení tak, aby spolu s úsporným tarifem nepřekročily výdaje domácností za bydlení 30 procent příjmů dané rodiny,“ slíbil předseda KDU-ČSL.

Podle člena bankovní rady Tomáše Holuba „firmy propadly zdražovací mánii,“ což řekl pro lidovky.cz. Největším rizikem současné inflace tak není až tak mzdová spirála, jako hlavně spirála zisková. 

Vláda také poskytla jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě rodinám, jejichž loňský příjem nepřesáhl milion korun hrubého ročně. Přesto to v mnoha případech ani zdaleka nestačí. Čekají nás nejdražší Vánoce v historii,“ řekl Čtidoma.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS a ekonomický poradce premiéra Petra Fialy.

Bez stresu a zbytečného utrácení

Odborník lidem rozhodně nedoporučuje, aby se kvůli nákupu dárků pod stromeček zadlužovali. „Vánoce jsou hlavně o trávení času s blízkými. Ti by po nás neměli chtít drahé dárky, pakliže se nenacházíme v dobré finanční situaci. Určitě je potěší i malý dárek, který jim dáme od srdce. Může to být třeba dobře vybraná kniha či rodinná fotografie.“

Kromě dárků se však podle ekonoma prodraží i nákup potravin. „Nicméně i v tomto případě je dobré upozornit, že Vánoce nemusí být spojené s obžerstvím a nemusíme nutně utrácet za jídlo výrazně více peněz než obvykle. Samozřejmě bude záležet na každém, jak sváteční dny prožije. Určitě bychom se však kvůli Vánocům neměli stresovat, a i když je mnozí lidé prožijí skromněji, mohou si je užít a odpočinout si,“ doplnil pro Čtidoma.cz Křeček.

KAM DÁL: Nemocnice poslala domů covid pozitivního muže (86), lékařka ho odmítla prohlédnout. Jinde rodině nedovolili rozloučení s umírajícím.

reklama
#politika #Vánoce #peníze #inflace #Publicistika

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.