„Stromy místo letáků“. Kde se začne sázet letos?

Kolem sochy sv. Jana Nepomuckého v Barokním areálu Skalka by mělo vyrůst pět srdčitých líp.
  |  

V soutěži pořádanou společností Makro Cash and Carry ve spolupráci s Nadací Partnerství mají své zástupce i Pražané a Středočeši.

Smysl soutěže je prostý, Makro se jejím prostřednictvím snaží snížit spotřebu papírových letáků a zároveň podpořit výsadbu stromů. Celkem 13 projektů z celé republiky letos postoupilo do právě probíhajícího internetového hlasování. Vítězem nebude jen jeden. Podporu výsadby získají projekty s nejvyšším počtem hlasů, celkově se však bude rozdělovat 160 000 korun, přičemž se všechny výsadby bez problému vejdou do 30 tisíc korun.

Zástupci našeho regionu (i mimo něj)

Středočeským zástupcem soutěže je Mníšek pod Brdy, který plánuje vysadit pět srdčitých líp v Barokním areálu na Skalce kolem sochy sv. Jana Nepomuckého a dalších pět líp na jiných místech areálu. Město tak chce nahradit letošní ztrátu čtyř kaštanů a jedné lípy, které museli pokácet z důvodu špatného zdravotního stavu. Výběr stromů a jejich umístění u sochy sv. Jana Nepomuckého v sobě nese i určitou symboliku. „Pět stromů jako pět hvězd, které jsou Janovým symbolem. To proto, že hvězdy se objevily na Vltavě nad místem, kde se zachytilo Janovo tělo. Zároveň znamenají slovo TACUI – tj. mlčel jsem. Jsou i připomenutím pěti ran Kristových,“ píše se na webu obce.

Za Prahu soutěží Městská část Prahy 12, která by ráda vysadila 44 třešní podél ulice K Břečkám až ke křížku v Cholupicích. Mělo by tak dojít k obnově aleje, kterou již místní započali výstavbou ořešáků. Praha – Suchdol plánuje vysadit 40 stromů různých druhů (javory, lípy, duby, olše) v rámci obnovy zaniklé polní cesty ze Suchdola u Horoměřic.

Mezi další účastníky soutěže patří obec Myštice a Bioregio z Jihočeského kraje, Základní škola Bobrová a obec Sklené z Vysočiny, Občanské sdružení „Zálužné“ z Moravskoslezského kraje, obec Křtomil z Olomouckého kraje, Býkovický spolek a obec Chrudichromy z Jihomoravského kraje, MAS sdružení Růže a město Strakonice z Jihočeského kraje.

Průběžné výsledky. Proč hlasovat?

V průběžných výsledcích si vede nejlépe Městská část Prahy 12, která se může v tuto chvíli pyšnit 327 hlasy. Mníšek pod Brdy má prozatím také velkou podporu, ale s 224mi hlasy je až čtvrtý za Občanským sdružením „Zálužné“ s 276 a obcí Chrudichromy s 218 hlasy. Městská část Praha – Suchdol, které na kontě přibylo do této chvíle 92 hlasů, by ještě potřebovala podpořit.

Pro své favority můžete hlasovat až do 3. srpna na oficiálních stránkách Makra. Pokud se ani v jednom případě nejedná o lokalitu, v níž žijete nebo sedíte raději doma, než abyste se vydali na procházku, v rámci ochrany životního prostředí se hlasování přesto vyplatí. Účastí na hlasování se zaregistrujete k odběru elektronických letáků, takže minimálně od Makra si ušetříte schránku zaplněnou letáky a hlavně snížíte spotřebu papíru. Samotnou registrací navíc na výsadbu přispíváte 20 Kč na výsadbu stromů, což je pro mnohé jistě méně bolestné než se nechat uhánět od neziskových organizací přímo na ulici.