Motol jako nejčistší koupaliště v Praze? Pak nechceme vidět ta jiná!

Voda v Motole je možná nezávadná, plavce však otravují všudypřítomné traviny.
Zobrazit fotogalerii (3)
07.08.2015 - 13:14  

Otestovali jsme na vlastní kůži, zda zprávy o čistotě vody nejsou jen legendy a fámy a vrhli se pro vás do vod motolského rybníka.

Zhruba před týdnem jsme vám přinesli velký přehled venkovních koupališť v hlavním městě. Vycházeli jsme ze zpráv Krajské hygienické stanice, která jako koupaliště s nejčistší vodou označila Biotop Radotín, betonovou nádrž na Divoké Šárce a právě motolský rybník. Podle aktuálních informací udělili hygienici Motolu status vody vhodné ke koupání opět toto pondělí. Jaký je však skutečný zážitek z pobytu u přírodního koupaliště?

Traviny, kachny a velmi pozvolný vstup do vody

Voda v Motole není vyloženě znečištěná. Díky písčitému dnu s kamením je dokonce průzračná ještě pár kroků od břehu. Jakmile se však dostáváte dál od vstupu do vody, zjistíte, že v Motole se nedá plavat bez toho, aby se vám každou chvíli okolo nohou neomotávaly plující traviny.

Ostatně Motol využijí spíše rodiny s dětmi než sportovci hledající v přírodě jen větší bazén. Vstup je natolik pozvolný, že dospělý stačí téměř do půlky rybníka. Ani vzdalující se dítě vám při pohledu ze břehu nemusí dělat velké starosti.

Milým zpestřením Motola jsou nebojácné kachny v klidu plující mezi hlavami vykukujícími z vody.

Nebojácné kachny si z plavců hlavu nedělají (na obrázku vlevo dole).

Večer v Motole – snížený vstup i méně jídla

Na koupaliště jsme se vypravili až ve večerních hodinách, kdy vstupné spadne na polovinu. Za třicet korun nás poté čekala poměrně dlouhá fronta na pivo. K jídlu již zbyly pouze klobásy a grilovaný hermelín, o nějž jsme na poslední chvíli přišli díky slečně ve frontě před námi.

Desítka v plastovém kelímku byla napůl vychlazená, což nás ovšem na koupališti nepřekvapilo. Nečekaně dobré však byly zakoupené šunkové a hovězí klobásy. Nejenže za šedesát korun dostanete opravdu slušnou porci a nikoliv scvrklého chudáčka, díky přípravě na grilu neobsahovaly přebytečnou mastnotu a chutnaly výborně.

Nenechte se zmást, na pivo nebo Kofolu si v těchto dnech počkáte.

Zhasnuté záchody, převlékárny a ledová sprcha

Pro děti obsahuje Motol ještě další lákadlo v podobě dětského hřiště s klouzačkami nebo trampolínou. Dětské atrakce jsou však opravdu přizpůsobeny jen pro ty nejmenší.

V Motole se rovněž nacházejí oddělené dámské a pánské šatny. Jedná se v podstatě o dvě menší místnosti k převléknutí. Skřínky zde nenajdete.

Toalety bohužel příliš zhodnotit nemůžeme. Vzhledem k večerním hodinám již neprocházelo do budovy mnoho světla, vypínač zůstal nenalezen, a tudíž netušíme, zda bychom měli či neměli být vděčni za nastalou tmu.

Poslední štací, na kterou pravděpodobně zamíříte, jsou venkovní sprchy. V nich můžete čekat ledovou vodu jako z horského potoka. V případě, že by vás neosvěžila vyhřátá hladina motolského rybníka, sprchy tento účel splní beze zbytku na oněch pět minut, než ve více než třiceti stupních zase uschnete.

Příštím koupalištěm, které pro vás otestujeme, se stává Divoká Šárka.