Nová africká mutace koronaviru je o padesát procent nakažlivější. Zatím není jasné, co na to vakcína

Nová mutace viru byla zaznamenána v řadě dalších zemí jako třeba v Británii či Brazílii
 

Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější průběh nemoci covid-19, je ale o 50 procent nakažlivější. Tato země, která má 57 milionů obyvatel, zaznamenala již více než 1,3 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem. 

Nová mutace viru SARS-CoV-2 je nyní v JAR už dominantní. Během aktuální druhé vlny epidemie se podle doktorky Waasily Jassatové sice zvýšil počet lidí v nemocnicích, ale nikoli úmrtnost. Informovala o tom agentura AP. Za celou dobu pandemie v této zemi s covidem-19 zemřelo 37 000 lidí.

Dokáže chránit současná vakcína?

Nejasné zatím je, do jaké míry dokážou před covidem-19 způsobeným jihoafrickou mutací ochránit lidi současné vakcíny. Jasnou odpověď na to jihoafričtí vědci nemají. "Máme ale důvod ke znepokojení," uvedl virolog Alex Sigal.

Podle něj totiž mnoho lidí protilátky po prodělání covidu-19 během první vlny epidemie v JAR neochránily před opětovným onemocněním způsobeným novou mutací během druhé vlny epidemie.

Jihoafrická mutace je jednou z nových variant viru SARS-CoV-2. Prokázala už se v řadě zemí světa včetně evropských zemí. Další nové mutace vědci odhalili také v Británii či Brazílii.

KAM DÁL: Smrti malého Kennedyho by dnes lékaři zabránili. Dokáží operovat i půlkilové předčasně narozené děti.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru