Pandemie nám zničila zuby. Následky jsou fatální, zpěvák Vančura na zánět dokonce zemřel

Dentální hygiena byla v pandemii odsunuta na vedlejší kolej. Zubaři hlásí zvýšený výskyt zubních kazů a paradontózy
 

Pojídání sladkostí, zavřené posilovny a stres. Pandemie nemoci covid-19 si vybrala svou daň na našem zdraví mnoha způsoby. Výjimkou není ani chrup, lidé se báli chodit k zubaři. Některá zanedbání péče o zuby mohou skončit i fatálně. Zpěvák skupiny Spirituál kvintet, Dušan Vančura, během pandemie na zánět zubu zemřel.

Zpěvák a kontrabasista skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura zemřel ve věku 82 let. Bál se jít k zubaři kvůli strachu z koronaviru a to se mu stalo osudným. Zánět zubu se mu rozšířil, skončil se sepsí organismu.

Není to ale jen obava z covidu. Někteří lidé k doktorovi nechodí z úplně jiného důvodu. Nechtějí zdravotníky obtěžovat se svými problémy, když teď mají plné ruce práce s pandemií. Často tak umírají sami doma a nebo si zavolají sanitku, až když už je příliš pozdě a není možné je zachránit.

Co se týká péče o zuby, ta se během pandemického období odsunula na vedlejší kolej. Lidé mají často pocit, že problém se zuby nemůže být akutní. Opak je ale pravdou. Zánět zubu se může velmi rychle rozšířit.

Jděte k zubaři, opravdu

Většina populace, která o vakcinaci projevila zájem, je už nyní naočkovaná. Proto by bylo fajn vrátit se do starých kolejí a návštěvu zubaře dále neodkládat. Také už je čas na vyřazení "pandemických svačinek" z našeho jídelníčku. Pokud neustále něco pojídáte, zvyšujete tím pravděpodobnost vytvoření zubního kazu.

Ústní dutina obsahuje bakteriíe, které se živí zbytky jídla a vypouštějí přitom malé množství kyseliny. To může narušovat zubní sklovinu a způsobovat tak vznik zubního kazu.

Mějte se na pozoru

Pozorně sledujte, v jakém stavu se váš chrup a také vaše dásně nacházejí. Skutečnost, že se něco děje s našimi zuby, většinou poznáme pomocí náhlé bolesti.

Většina lidí ale není schopna správně rozpoznat varovné signály související s onemocněním dásní. Pokud jsou vaše dásně nateklé nebo krvácí, může to být problém.

Zdroj: The Washington Post

KAM DÁL: Jste stále unaveni? Důvodů může být mnoho, ale některé můžeme odstranit okamžitě