Policejní statistiky: Jak se krade v hlavním městě

 

Krádeže v číslech. Měli bychom si v Praze neustále kontrolovat peněženku, zaparkovaný vůz a řádně zabezpečovat své domovy?

Uvedená otázka je řečnického charakteru. Ať již turista nebo rodilý Pražan by měl mít oči na stopkách, nesahá-li mu někdo především v přeplněném centru města po bankovkami nabité peněžence a raději si dvakrát zkontrolovat stojící auto. V Praze se krade ve velkém. Podívejme se na konkrétní čísla za první pololetí letošního roku.

Největší lákadlo pro zloděje? Byt či dům

Počet krádeží oproti loňskému roku sice výrazně poklesl, jak jsme vás již informovali v meziročním srovnání, poškozenému bude ale statistika málo platná. Objasněnost případů je velmi nízká. Zloději tak nedbají na případné vyrušení sousedem a nejčastěji se vloupávají do bytů. Policie evidovala 575 případů za letošní rok. Na druhém místě v oblíbenosti vloupávání se stojí rodinné domy, do nichž se již pachatelé dostávali 245x.

Krádeže se však neodehrávají pouze v obytných objektech. Další zájem zlodějů leží v oblastech gastronomie a cestovního ruchu. Policisté tak již museli řešit 185 případů vloupání do obchodů, 159 do ubytovacích objektů a 89 do restaurací a hostinců.

Většina tohoto druhu majetkové trestné činnosti, kterou policisté řadí pod krádeže vloupáním, se pak vešla do kolonky vloupání do ostatních objektů. Těchto činů se odehrálo 2 358 z 3 732 případů krádeží vloupáním celkově.

Vykrádači vozů poráží kapesní zloděje

Další oblast krádeží policie nazývá krádežemi prostými. Do této kategorie patří poměrně široké portfolio zlodějských aktivit. Nejvíce se za první pololetí roku 2015 kradly věci z automobilů.  Policisté na území hlavního města zaznamenali celkem 3 743 případů. Jak si můžeme všimnout, takových krádeží bylo tedy více než všech případů krádeží vloupáním dohromady.

Jen o něco méně a to 3 567 se odehrálo krádeží kapesních. Hodně případů spadá do poměrně neurčitých kategorií krádeže v jiných objektech (2 428 případů) a krádeže jiné na osobách (1 620 činů). Více než tisíckrát porušili pachatelé zákon ještě krádežemi součástek motorových vozidel (1 335 případů) a krádežemi dvoustopých vozidel (1 121 případů).

Policie uvádí, že ke konci června 2015 došlo v regionu Prahy celkově k 15 221 krádežím prostým.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru