Policejní statistiky: Středočeské zloděje vábí automobily

V podobném stavu nacházejí lidé své vozy nezřídka.
 

Ve středních Čechách se v uplynulém půlroce nejčastěji kradla nejen auta, ale rovněž jejich součástky a věci z nich.

Výsledky policejních statistik vám nepřinášíme poprvé. Již jsme se zabývali vývojem kriminality v Praze i Středočeském kraji nebo srovnáním krajů. Naposledy nás zajímaly krádeže vloupáním ve Středočeském kraji. Dnes zůstaneme ve středních Čechách a zaměříme se na typ majetkové trestné činnosti, kterou kriminalisté řadí mezi tzv. krádeže prosté.

Auto ve všech podobách…

Zloděje v prvním pololetí letošního roku zajímala zaparkovaná auta. Nejčastěji se kradly věci z vozidel. Policie evidovala 890 takových případů. Na druhém místě máme poněkud neurčitou kategorii krádeže v jiných objektech (833 případů). Dále se již vracíme opět k automobilům, kterých do konce června pachatelé odcizili 476. Majitelům ve značné míře mizely i jejich součástky, celkově policie řešila 296 krádeží součástek motorových vozidel. Zájmu lupičů nebyla ušetřena ani jízdní kola, kterých za první polovinu roku zmizelo 237.

V případě kol však vycházíme z poněkud zastaralé statistiky. Počet krádeží kol totiž každé léto mírně narůstá. Připravili jsme pro vás proto článek, v němž se mimo jiné dozvíte, na co vše je potřeba dávat si pozor, abyste o své kolo nepřišli.

V metropoli se více daří kapesním zlodějům, auta lákají všude

Zajímavé je srovnání výsledků mezi Středočeským krajem a hlavním městem. Nikoho jistě nepřekvapí, že pražští strážníci řešili daleko větší množství krádeží, rozdíl je však skutečně markantní. V Praze se do července 2015 odehrálo 15 221 krádeží prostých, zatímco ve středních Čechách to bylo pouhých 3 720.

I poměr jednotlivých činů se liší. Pražští lapkové rovněž nejvíce pásli po věcech v zaparkovaných automobilech (3 743 případů, což je více než všechny krádeže ve Středočeském kraji dohromady). V metropoli se v daleko větší míře setkávají s kapesními krádežemi (3 567 případů). Automobily, jejich součástky a jízdní kola svádí zloděje k porušení zákona v obou krajích.

Statistika zato hovoří shodně o nízkém počtu krádeží motorek. Čas od času se přesto najde drzý zloděj, který nenastartovaný stroj prostě odtlačí.