V Říčanech budou opravovat lesní stezku a chodník na Černokostelecké. Rozhodli to občané

Lesní stezka u rybníku, která se bude opravovat
  |  

V Říčanech si mohli sami občané na základě hlasování zvolit, kam poputují peníze z obecní kasy. Vybrali dva projekty - opravu lesní stezky a chodníků. O hlasování jsme si povídali s koordinátorkou projektu Adélou Ambrožovou. 

O tom, že je v Říčanech možné hlasovat, jsme vás informovali v průběhu léta v tomto článku. 

 

Jak Vás napadlo pořádat o nejrůznějších projektech hlasování?

Nápad vznikl na začátku letošního roku, hlavním iniciátorem akce je starosta Říčan Vladimír Kořen, který podporuje všechny podobné akce, do kterých se mohou zapojit občané města. Do této chvíle tady taková možnost zapojit občany do rozhodování nebyla a město chce, aby se lidé více angažovali ve veřejném dění a vyjadřovali své názory. A naopak Demokracie 2.1 matematika Karla Janečka, který je autorem matematického algorytmu založeného na efektu více hlasů, a která tento způsob zkouší především na zahraničních univerzitách, hledala město/úřad, které by do pilotního projektu šlo. Spolupráci hodnotíme velmi pozitivně, projekt je opravdu téměř na začátku, takže se učíme za pochodu. 

 

Opravy se dočkají také chodníky na Černokostelecké

 

Jaký byl zájem o hlasování, kolik lidí se účastnilo, jak se zájem vyvíjel?

Jak jsem již zmínila, jsme stále na začátku. Registrované občany je trochu komplikovanější získávat. Ostatní mohou hlasovat kdykoli odkudkoli po přihlášení na webu. Před pár dny jsme přesáhli 1000 registrovaných občanů, což bereme jako velký úspěch. A konkrétně u projektu hlasování o investičních projektech se účastnilo 602 lidí. Hlasování trvalo od 16. června do 9. září, takže času měli občané poměrně dost. Vývoj zájmu se samozřejmě měnil vlivem prázdnin, ale také díky informační kampani (intenzivně posíláme newslettery, jsme aktivní na facebooku, kampaň probíhala i na různých kulturních akcích města, v červnu žádal občany o registraci na ulici přímo pan starosta + další dobrovolníci apod.)

 

Které projekty byly nejúspěšnější?

Zvítězily projekty rekonstrukce lesní stezky u rybníku Jureček (322 hlasů) a oprava části chodníku na Černokostelecké ulici (278 hlasů).

 

Kdy se město pustí do jejich realizace?

Doufáme, že co nejdříve. U lesní cesty zbývá vysoutěžit zhotovitele a může se začít s opravou. Věříme, že to zvládneme během letošního podzimu nebo maximálně na jaře.  

 

Co bude s ostatními méně úspěšnými projekty?

Předem je třeba říci a věděli to i občané, že všechny projekty jsou priority města a chtějí je postupně zrealizovat všechny. Hlasování pouze napovědělo, co si lidé přejí zrealizovat nejdříve. Na ostatní projekty bude chtít město najít finance v rozpočtu na rok 2016.

 

V Říčanech se hlasuje dvěma způsoby. Soft hlasování je otevřené hlasování pro každého bez registrace, bez omezení věku a bydliště v Říčanech (do hlasování může bez přihlášení vstoupit kdokoliv od dítěte po seniora z Říčan, ale i ze všech ostatních měst ihned na webu www.ridimricany.cz).
Takovými volbami byla již hlasování o koncertu pro školáky nebo hlasování o tématu filmového festivalu.

Hard hlasování je hlasování pouze pro říčanské občany (s trvalým pobytem v Říčanech) a věkem 15+. Je to zásadnější hlasování, kdy se rozhoduje o rozdělení financí z městského rozpočtu nebo se týká zásadních témat týkající se města. Takovým bylo hlasování o investičních projektech města a nyní o obecně závazných vyhláškách.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru