Miliony lidí zemřou ročně na extrémní teploty. Evropa je na špičce smutného žebříčku, důvody jsou logické

Lidé umírají v důsledku extrémních klimatických podmínek. Pomoci může lepší izolace domů nebo klimatizace
 

Ročně umírají miliony lidí v důsledku extrémních teplot. Studie, kterou zveřejnil list The Guardian, zjistila, že tento trend má navíc stoupající tendenci. Pokud lidstvo nezakročí, bude zle. Na prvních příčkách úmrtnosti je možná pro někoho překvapivě i Evropa. Má to ale svůj důvod.

Studie zahrnující desítky vědců z celého světa zjistila, že 9,4 % úmrtí na světě je zapříčiněno příliš chladným počasím, nebo naopak příliš horkým. Jedná se o 74 mrtvých ze 100 000. Výsledky zároveň odhalily, že rapidně roste počet obětí extrémně vysokých teplot. Na vině je globální oteplování.

Co s tím

Situace tak volá po lepší izolaci domů a solárně poháněné klimatizaci. Je také potřeba si uvědomit, že křivka bude ještě stoupat, mrtvých bude více. Změny klimatu totiž povedou k dalšímu zvýšení teplot, na což je třeba se připravit.

Mezi lety 2000 a 2019 vědci analyzovali data o úmrtí a povětrnostních podmínkách ze 750 lokací ve 43 zemích na světě. Zjistili, že v každé z těchto lokací se teplota zvýšila o 0,25 °C za každé desetiletí.

Stoupání počtu úmrtí

Za zkoumané období zemřelo více lidí na příčiny spojené s prochladnutím organizmu než s přehřátím. Ovšem odborníci jedním dechem dodávají, že je to zatím, a zdvihají varovně prst. Čísla představující úmrtí spojená s vysokými teplotami se totiž v daném období zvyšovala, zatímco úmrtí spojená s chladem se snižovala.

Adaptace

Pro každého člověka jsou ideální teploty k životu velmi odlišné. Lidé mají schopnost se do určité míry přizpůsobit místu, kde žijí. Největší počet úmrtí způsobených vysokými teplotami byl zaznamenán ve východní Evropě. Naopak největší počty úmrtí v důsledku nízkých teplot v saharské Africe.

Toto zjištění může být pro většinu lidí velmi překvapivé. Většina z nás by očekávala, že nejvíce obětí bude v nejchladnějších místech planety, případně v nejparnějších. Ono to ale souvisí právě se schopností adaptace. Stejná teplota v různých částech světa může mít na tamní obyvatele zcela odlišný vliv.

Zdroj: The Guardian

KAM DÁL: Jste stále unaveni? Důvodů může být mnoho, ale některé můžeme odstranit okamžitě.