Kde v Praze budete mít večer jistotu, že vám neujede autobus?

Tramvajové linky 5 a 20 si vymění konečné zastávky. Drobná změna by měla vést k tomu, aby tramvaje na Podbabě jezdily pravidelněji.
  |  

Obyvatelé městské části Prahy 6 čeká zanedlouho výměna konečných zastávek tramvají. Na třech vybraných zastávkách na sebe budou také čekat noční autobusy.

O nových autobusových linkách a změnách těch stávajích, k nimž dojde v oblasti Prahy 6 od 31. října, jsme vás již informovali. (O novinkách například na Petřinách či v Ruzyni se více dozvíte ve článku Změny v autobusové dopravě na Praze 6.) Konec měsíce se projeví i v tramvajové dopravě.

Změny tramvají na Evropské a v Podbabě

V Praze 6 dojde k výměně konečných zastávek tramvají 5 a 20, aby jezdily tramvaje v oblasti Podbaby pravidelněji. Linka číslo 5 pojede z Vítězného náměstí nově do Divoké Šárky, naopak linka číslo 20 pojede do zastávky Nádraží Podbaba.„Tato zdánlivě bezvýznamná změna je velmi důležitá pro obyvatele Podbaby a okolí,“ vysvětluje ředitel ROPID Petr Tomčík. „Dosud tu jezdila pětka a osmička, které jely vždy těsně za sebou a posunout je od sebe nebylo možné kvůli dodržení intervalů na Letné a v centru města. Situace se teď výrazně zlepší tím, že pojede na Podbabu linka číslo 20. Tramvaje tu už nebudou jezdit ve vláčku těsně po sobě, budou se pravidelně střídat.“

Garantované přestupy mezi autobusy

Novinka, která v Praze dosud fungovala především v nočním provozu, zlepší večerní cestování – na vybraných místech totiž na sebe budou autobusy nově čekat. Jde o pilotní projekt tří míst. Pokud se osvědčí, budou následovat další. Na vybraných zastávkách najdou cestujících speciální vývěsky, které je budou informovat, kde a jak dlouho na sebe autobusy čekají.

Nad Klamovkou

V této zastávce bude večer čekat linka 149 na každý druhý autobus linky 191 od Anděla (linka 149 má večer interval 40 minut, linka 191 má 20 minut). Cílem je, aby se zlepšila večerní dostupnost Spiritky z centra města. Od Anděla pojedou lidé linkou 191 a v zastávce Nad Klamovkou přestoupí na čekající linku 149 směrem na Spiritku, Strahov a do Dejvic. Vznikne tak i rychlé večerní spojení Anděla a Malovanky.

Divoká Šárka

V zastávce Divoká Šárka bude ve večerních hodinách zajištěn přestup z linky 119 na linku 191, aby se dostali lidé pohodlně z Nádraží Veleslavín na Sídliště Na Dědině od každého metra. Pokud cestujícím na Veleslavíně ujede spoj linky 142, nebudou muset čekat večer 20 minut, ale budou moci využít o 10 minut později spoj linky 119 a na Divoké Šárce garantovaně přestoupit na autobus 191.

Luka

U stanice metra Luka bude zajištěn večerní přestup mezi linkami 179/301/352 a 142, čímž vznikne alternativní spojení od metra Nemocnice Motol na Velkou Ohradu. Odjezdy autobusů 179/301/352 navazují v Motole přímo na metro, na Lukách na tyto spoje počká autobus 142 a cestující se rychle dostanou z Motola na Velkou Ohradu i v okamžiku, kdy jim v Motole ujede přímý spoj linky 184.