Skrytá tvář olympijských her: Chudí trpí. Tokio odsouvá bezdomovce, aby město dobře vypadalo

„Přál bych si, aby se olympiáda nekonala. Do háje s olympiádou!“ vyjadřují se v Japonsku k olympijským hrám lidé bez domova, kterým ztěžují jejich už tak nelehký život
 

Olympiádu v japonském Tokiu sledují denně miliony lidí. Je tu ale něco, co na televizních obrazovkách vidět není. Stovky bezdomovců byly v japonské metropoli donuceny k odchodu. Jsou průběžně přemisťováni do méně viditelných oblastí. Japonsko se chce zkrátka před světem předvést a lidé bez domova se mu zkrátka nehodí do krámu.

„Je to nefér a navíc nehumánní,“ říká mluvčí tamější komunity lidí bez domova Tetsuo Ogawa. Japonsko začalo nelítostně uplatňovat nejrůznější strategie na vytlačení těch nejchudších z centra města už od roku 2013, kdy mu bylo pořádání olymipijských her přislíbeno.

V zemi začali na noc zamykat a rozsvěcet veřejné parky, aby bezdomovce odradili od přespávání na lavičkách. Vláda také odstranila jejich stany a přístřešky kolem nádraží. To vše proto, aby jejich přítomnost ve městě neviděla média z celého světa.

Výstavba Potěmkinových vesnic

Organizátoři chtěli, aby novináři zachytili zemi v co nejlepším světle, a uchýlili se tak k "výstavbě Potěmkinových vesnic". „Znám spoustu lidí, které násilím přemístili kvůli stavbě olympijského stadionu. Nikdo z nich netušil, kde budou ten večer spát,“ svěřila se Ogawa. Sama žije na ulici už téměř 20 let.

Vládě na kvalitě života lidí bez domova zdá se nezáleží

Dnešní praktiky v Tokiu se nápadně podobají tomu, co se odehrávalo na olympijských hrách v Německu v roce 1936.

Na OH v Berlíně dokázal Adolf Hitler dokonce i na chvíli skrýt pravou tvář nacistického režimu, když odsouval "nepohodlné" lidi z ulic.

Vytvořil dojem tolerantního Německa pod jeho nadvládou a zahraniční novináře využil k šíření propagandy.

„Spoustě lidem jsme pomohli přestěhovat jejich stany, plachty atd. Vláda by jim je jinak vzala a to by pro ně znamenalo velký problém. Když žijete na ulici, je stan nebo plachta to jediné, co máte. Dá se to přirovnat k tomu, kdyby vám někdo najednou z ničeho nic sebral dům. Oni chtějí, aby ti nejchudší lidé ve městě zmizeli z dohledu. Chtějí novinářům ukázat čisté město. Někteří z vládních zaměstnanců bezdomovcům jasně řekli, že mají prostě v době konání olympijských her zmizet z dohledu,“ vyjádřil se k situaci japonský sociolog Masato Kimura.

Jedním z lidí bez domova, kteří jsou z centra města násilně vytlačováni, je i 64letý Yamada. Přebýval na místě, které se nyní nachází hned vedle olympijského stadionu. Jednoho dne na své plachtě a dalších věcech našel nalepené lístečky se vzkazem, ve kterém stálo, že se musí okamžitě vystěhovat.

„Přál bych si, aby se olympiáda nekonala. Do háje s olympiádou!“ Yamada už byl z různých míst, kde našel útočiště, vystěhován celkem třikrát. 

Japonská vláda vše odmítá

Japonská vláda oficiálně tvrdí, že chce bezdomovcům pouze pomoci – dostat je z ulic do speciálních ubytoven. To, že by chudé lidi z centra odstraňovali kvůli olympiádě, odmítá.

Ubytovny jsou ale pro spoustu z lidí žijících na ulici nebezpečné. Jedná se o 3- až 4patrové postele naskládané vedle sebe v jedné velmi malé místnosti. Většina z japonských bezdomovců jsou přitom starší lidé, kteří nejsou naočkovaní proti covidu. Do ubytoven se tak kvůli možné nákaze uchýlit bojí. Jsou předsvědčeni, že je pro ně lepší zůstat na ulici.

Zdroj: BBC, United States Holocaust Memorial Museum

KAM DÁL: Útěk z koncentračního tábora Treblinka: Chaos, požár a falešný signál k útoku.