Plavání mi zachránilo život, říká syrská uprchlice. Dnes je na olympiádě a popisuje hrůzy, kterými prošla

Yusra Mardiniová při svém útěku ze Sýrie přes 3 hodiny plavala se svou sestrou přes Středozemní moře až k Řecku. Jejich člun totiž začal nabírat vodu
 

Při svém útěku ze Sýrie zažila Yusra Mardiniová nejhorší den svého života. Malý nafukovací člun, na kterém se snažila uprchnout se svou sestrou, začal nabírat vodu. Byla tak nucena plavat o život přes Středozemní moře.

Pět let tvrdého tréninku na jeden krátký okamžik. Po jedné minutě, šesti sekundách a 78 setinách sekundy bylo po všem. Byl to nejhorší čas ze všech plaveckých kvalifikací na 100 metrů v rámci olympiády v Tokiu.

Neměla šanci

Okamžik zklamání? Vůbec ne, spíš naopak. Pro syrskou plavkyni, která nyní žije v Německu, to byl nezapomenutelný okamžik, na který může být právem hrdá. Ze Sýrie uprchla v roce 2015 a podruhé soutěží za Uprchlický olympijský tým (ROC). „Pro mě je Tokio ještě emotivnější než Rio de Janeiro,“ řekla při nominaci.

Mardiniová zaostává za ostatními plavkyněmi o celé dvě sekundy. Limity ale řešit nemusela, Mezinárodní olympijská rada jmenovala 29 členů Uprchlického olympijského týmu, kteří dostali "divokou kartu".

Mardiniová je asi nejznámějším z členů ROC. Když se před pěti lety poprvé účastnila olympiády v Brazílii, tak se objevila v médiích po celém světě. Svým dojemným životním příběhem si získala nespočet fanoušků.

Útěk ze Sýrie

Není se čemu divit. Když se snažila spolu se sestrou dostat do Řecka přes Středozemní moře, člunu selhal motor. Přes tři hodiny se ho snažily táhnout za sebou, až se nakonec zcela vyčerpané dostaly na řecký ostrov Lesbos. Mardiniová se po tomto otřesném zážitku stále bojí plavat na otevřené vodě.

Později se usadila v německém Hamburku a začala tam budovat nový život. Objevila tam i lásku k plavání. „Doslova mi zachránilo život. A podruhé, když jsem přišla do Německa. Sport mi prostě pomohl se znovu postavit na nohy,“ sdělila Yusra pro Sky News.

Dobře ale ví, že v tom není sama. „Lidé podstupují podobné cesty, jako byla ta moje, mnoho z nich při nich umírá. Reprezentuji tu miliony uprchlíků z celého světa,“ svěřila se v Japonsku. „Odmala mám zafixované, že být uprchlíkem je špatné. To slovo se mi vůbec nelíbí. To, že jste uprchlík, znamená jen, že hledáte pomoc. Hledáte nějaké místo, kde budete v bezpečí. Nemyslím si, že je na tom něco špatného.“

Zdroj: Sky News, DW

KAM DÁL: Reportérka tvrdila, že pomáhala po povodních. Ve skutečnosti se před vysíláním jen zamazala bahnem.