Záchranáři varují: Pozor na houby!

Vypadá to jako jedlá houba, ve skutečnosti se jedná o muchomůrku zelenou. Nezkušený houbař si ji snadno může splést s bedlou, holubinkou nebo žampionem, přitom se jedná o nejjedovatější českou houbu. Způsobuje akutní, a někdy až smrtelné selhání jater.
 

Patříte k vášnivým houbařům? A věděli jste například, co je to pravá a nepravá otrava?

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Efenbergerové záchranáři během sezóny k otráveným houbařům vyjíždějí, jedná se však o desítky případů. Přesto radí při houbaření své schopnosti nepřeceňovat a příznaky otravy nepodceňovat.

Pravá versus nepravá otrava

Člověk se přeci buď otráví, nebo nikoliv, říkáte si možná. Příznaky nepravé otravy jsou však až nápadně podobné stavu, při němž k otravě houbami skutečně došlo. Konkrétně se jedná například o nechutenství, bolesti břicha, zvracení a průjmy. Jak se to může stát? Tropické počasí už pominulo, typicky se však jedná o zapaření hub v igelitovém sáčku nebo vyhřátém autě.

Při pravé otravě už jde legrace stranou. V tomto případě jste skutečně pozřeli jedovatou houbu. Příznaky jsou přitom obdobné, jaké jsme popsali výše. Ve chvíli, kdy máte úporné průjmy, bolesti hlavy nebo vám dokonce zežloutne kůže, bývá již stav velmi vážný.

Co dělat při otravě?

Máte-li podezření, že jste si spletli houbu nebo se u vás již projevují příznaky, doporučují záchranáři následující postupy:

  • Vyvolat zvracení
  • Zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel
  • Dejte si živočišné uhlí. Dokáže na sebe navázat škodlivé látky a zmírnit jejich vstřebávání do těla.
  • Pijte hodně vody kvůli vyplavování toxinu a zabránění dehydrataci.
  • Nepijte mléko a alkohol. Jejich údajná pomoc při otravě houbami patří mezi babské povídačky. Místo toho doplňujte tekutiny vodou nebo čajem.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru