Válka už byla na spadnutí. Konflikt na Balkáně bobtnal a nespokojenost Srbů s anexí Bosny a Herzegoviny předznamenávala velké problémy. Sám Ferdinand d'Este jako vrchní inspektor rakousko-uherské armády přilil olej do ohně demonstrativní přehlídkou vojenské síly v Sarajevu, jen kousek od srbských hranic. V té chvíli byla už skupina atentátníků připravena jednat, aby nakonec jen dva výstřely rozpoutaly tzv. Velkou válku!
Separatisti v akci
V Sarajevu se v té chvíli pohybovalo šest atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilić. Celá akce nebyla výplodem spontánních emocí, ale předem promyšleným plánem, který počítal i s výcvikem samotných útočníků.
Na úplném vrcholu celé akce byl Dragutin Dimitrijević, velitel nacionalistické skupiny s názvem Černá ruka. Akce vedená z Bělehradu se nakonec po několika peripetiích uskutečnila úspěšně a samotný vykonavatel vražedných výstřelů Gavrilo Princip se zapsal navěky do historie.
Štěstí v neštěstí
Akce samotná má hned několik zajímavých momentů, které probíhaly během celého dne vojenské přehlídky. Ferdinand d'Este se svojí ženou Žofií Chotkovou, generálem Oskarem Potiorekem a podplukovníkem Franzem von Harrachem usedají na sarejevském nádraží do třetího vozu z šesti, aby se vydali na symbolickou kontrolu vojenských kasáren.
První atentátník Mehmed Mehmedbašić stál vyzbrojen s pistolí a výbušninou. Kolona ho jen minula, protože si útok rozmyslel. Ani druhý útočník Vaso Čubrilović nesebral odvahu použít zbraň nebo výbušninu a vůz s nástupníkem trůnu jel stále bez problémů ulicemi Sarajeva.
Třetí atentátník Nedeljko Čabrinović, ozbrojený bombou, odvahu nepostrádal. Vhodil na vůz bombu, ale ta se nepředpokládaně odrazila od mírně stažené střechy na silnici, kde díky nastavenému časovači vybouchla až pod čtvrtým vozem v koloně. Čabrinović spolkl ampulku s kyanidem a skočil do blízké řeky. Otrava mu způsobila pouze zvracení a utonutí v mělké řece taky nedopadlo s úspěchem. Byl tedy zadržen přítomným davem lidí a předán policii.
Další tři atentátníci (Cvjetko Popović, Gavrilo Princip a Trifun Grabež), kteří byli připraveni v případě neúspěchu ostatních zaútočit, se už k útoku neodhodali. V té chvíli se zdálo, že atentát končí fiaskem...
Jít neštěstí naproti
Rozzuřený Ferdinand d'Este přijel k plánované návštěvě radnice a první, co sdělil, bylo: „Pane primátore, přijel jsem na návštěvu a přivítán jsem byl bombami. To překračuje všechny meze!“ Připravený proslov doplnil o komentář k nastalé situaci ohledně neúspěšného atentátu: „Zřel jsem v nich radost z nezdaru toho atentátu.“
Organizátoři průvodu a bezpečnostní složky rakousko-uherské armády nakonec po diskuzi neuskutečnili žádné výraznější opatření, které by mělo zabránit případně dalšímu atentátu. Jeden z návrhů přesunout vojsko, které se nachází za městem, aby lemovalo ulice průvodu, bylo odmítnuto, protože údajně neměli k dispozici sváteční uniformy.
Ferdinand d'Este se nebojácně rozhodl navštívit zraněné po bombovém útoku v nemocnici. Gesto solidarity mu bylo osudným, stejně jako chybné odbočení kolony. Zastavené vozy musely zacouvat, aby se vrátily na správnou cestu. V této chvíli osud rozehrál velmi nečekanou zápletku.
Dva osudové výstřely
Atentátník Gavrilo Princip se v té chvíli zklamaný nacházel před potravinami, ke kterým nečekaně zbloudila zmatená kolona s habsburským arcivévodou. Nečekal ani vteřinu a situace využil. Přistoupil k vozu, aby vystřelil dvě rány. První zasáhla Ferdinanda přímo do krční tepny. Druhá skončila v břiše manželky Žofie Chotkové.
Poslední věty jen dokázaly, jak silně Ferdinand d'Este miloval svoji ženu, která nebyla urozeného původu. „Žofinko, Žofinko, neumírej! Zůstaň na živu pro naše děti!“
Ferdinand d'Este umírá ještě předtím, než se mu vůbec někdo pokusil pomoci, a za několik minut umírá i jeho Žofie Chotková.
Všichni útočníci byli po činu zadrženi a na základě nízkého věku byl popraven jen vůdce a organizátor samotného útoku Danilo Ilić. Atentát naplno spustil dominový efekt, který vedl až k první světové válce, která navždy změnila dlouhotrvající uspořádání Evropy. Okamžiky, které vedly k zavraždění Ferdinada d'Este, jen dokazují, jak umí být osud nevyzpytatelný.
Zdroj: lidovky.cz, dotyk.cz
KAM DÁL: Generál na komunistické oprátce. Válečný hrdina Heliodor Píka jako nepřítel číslo jedna.