Víte, jakými všemi způsoby lze využít mátu? TIPY a RECEPTY

Kde všude využijete mátu?
Zdroj: commons.wikimedia.org
Zobrazit fotogalerii (3)
Kde všude využijete mátu?

Máta je velmi užitečná bylinka. Pomáhá nejen při nachlazení, ale pomáhá utišit i pokožku spálenou od sluníčka. Je důležitou ingrediencí v kuchyni i při výrobě alkoholických nápojů. Přinášíme rady, jak ji pěstovat, i recepty.

reklama

Hlavní a nejdůležitější složkou máty je mentol, který ochlazuje a znecitlivuje bolestivá místa, často se tedy používá na výplach úst při bolestech zubů i při zánětech úst, má totiž desinfekční účinky. Pomáhá udržovat zdravé dásně a osvěžuje dech.

Máta účinně bojuje proti žaludečním obtížím a zastavuje nachlazení

Pití mátového čaje uvolňuje žaludeční křeče, pomáhá zastavit zvracení a dokonce léčí koliku i další choroby střev. Máte-li žlučové kameny, dokáže utišit bolest. Užívání máty odstraňuje plynatost a podporuje chuť k jídlu.

Máta se již staletí používá při léčbě rýmy a nachlazení. Obsažený mentol uvolňuje dýchací cesty a tiší bolest v krku, nejvíce účinné je inhalování máty. Tuto kouzelnou bylinku přidávají farmaceutické firmy i do přípravků, které podporují funkce jater i slinivky břišní.

Vypěstujte si mátu doma

Máta není nijak náročná bylinka, hravě si ji můžete vypěstovat. Většinou bývá problém vypěstovat mátu ze semínka, Často vůbec nevyklíčí a pokud ano, bývá velmi slabá. Nejlepší je tedy pořídit si v zahradnictví malou rostlinku, kterou zasaďte do vlhké půdy.

Bylinku je také možné množit řízkováním oddenků nebo stonků. Podívejte se, které bylinky je dobré s mátou pěstovat.

Máta má ráda polostín a především vlhkou půdu. Aby stále sílila, nezapomeňte ji pravidelně zastřihávat.

Mátový čaj patří mezi must-have

Čaj z máty pomáhá nejen při nachlazení, je ale často součástí detoxikačních rituálů a redukčních diet.

Med nikdy nepřidávejte do vroucího čaje. Ztratil by tak všechny účinné látky. Počkejte minimálně deset minut.

Na mátový čaj potřebujete:

8 lístků čestvé máty

250 ml vody

citron

med

Mátové lístky zalijte vroucí vodou a nechte patnáct minut odstát. Čaj sceďte a podle chuti přidejte med s citronem.

Mojito - aby žádná party nevázla

Lidé se dělí na dva typy - ti, co mojito milují, a ti, co mojito nesnáší. Pokud patříte do první skupiny, připravte si domácí mojito podle osvědčeného receptu.

Na pravé kubánské mojito potřebujete:

2 kávové lžičky třtinového cukru
šťávu z půlky limety
2 snítky máty
2 díly perlivé vody (9 cl)
1 díl kubánského rumu (4,5 cl)
4 kostky ledu

Do vysoké skleničky dejte 2 kávové lžičky třtinového cukru, šťávu z poloviny limety, 2 snítky máty a 2 díly perlivé vody (9 cl). Jemně pomačkejte. 

Přidejte jeden díl rumu a kostky ledu. Nápoj dobře promíchejte a sklenici ozdobte.

Máte rádi jahody? Skočte si na samosběr! Přehled míst, na která lze ještě zajít.

Mátová voda na očistu organismu i na spáleniny od slunce

Není nic snazšího než příprava mátové vody. Do půllitrové sklenice dejte přibližně patnáct čerstvých lístků máty a po okraj zalijte vodou. Před pitím nechte minimálně hodinu v lednici, aby lístky vypustily účinné látky.

Mátovou vodu doporučují odborníci pít alespoň třikrát týdně. Působí detoxikačně a antisepticky. Zabíjí tedy bakterie v našem těle a především v našich ústech. Pomáhá tak udržovat čerstvý dech.

Voda z máty je účinná i při vnějším užívání. Spálilo vás slunce? Potřete si mátovou vodou postižená místa. Ochladí popáleniny a utiší bolest.

reklama
#máta #pěstování #recepty #hubnutí #mátová voda #máta peprná #způsoby využití máty #mint #mojito #mátový čaj #pěstování máty #recept #očista těla

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.