Život single v lockdownu. Absence sexu nutí po roce s koronavirem porušovat pravidla

Být single rozhodně není během koronaviru jednoduché
 

Pandemie koronaviru zcela převrátila běžný systém života naruby. Budoucnost je nejasná, pracovních příležitostí ubývá, cestování je omezené a setkávání s lidmi se omezuje hlavně na rodinný kruh či procházky v parku. Omezený život kvůli rozšířenému viru COVID-19 však vytváří mnoho nových fenoménů. Jak se třeba žije lidem bez partnera, kteří touží po seznamování? 

Čtenářka Klára (32) se redakci svěřila se svojí sexuální zkušeností během pandemie. Na seznamovací aplikaci Tinder si dala v létě jen chvíli po prvním lockdownu rande v parku s mladým pohledným mužem. 

“Přinesl na schůzku láhev vína a s úsměvem na tváři tvrdil, že skleničky má ve svém bytě jen několik ulic od místa, kde jsme se sešli. Za normálních okolností bych se zasmála a nikam nešla, ale tentokrát mi nevadilo, že se známe jenom jednu hodinu,” vysvětluje změnu vnímání potenciálních vztahů po týdnech v izolaci. 

Klára rozhodně není sama, kdo mění zaběhnutá pravidla seznamování. Touha po sexu je obrovská a seznámení je v těchto časech opravdu něčím zcela novým. “Kromě toho, že porušovat pravidla je něčím vzrušující, ani nám nic jiného nezbývá. Kdyby byl teď úplný lockdown a já se nemohla jít ven ani projít a s někým novým seznámit, asi bych pravidla nedodržela. Vždyť je to už rok úplně beznadějné,” dodává Klára. 

Svět bez párů

Současná pandemie seznamování zrovna dvakrát nepomáhá. Kromě virtuálního světa sociálních sítí a seznamek není v podstatě příležitost. Práce je často na home office, škola na dálkové vyučování a samozřejmě volný čas netrávíme ani na koncertech, ani v kinech a už vůbec ne na diskotékách a v klubech. 

Podle britské studie vychází najevo, že během posledního roku stoupl počet lidí bez partnera ze 40 % na 71 %. Výzkum se soustředil pouze na věkovou skupinu od 16 do 30 let. 

K navazování skutečného vztahu ani nahodilé a “ilegální” seznamování na věci nic nemění, ba naopak. Většina podobných případů, jako zažila výše zmíněná Klára, totiž stejně končí u nahodilé známosti, která nemá hlubší potenciál dlouhodobého vztahu. 

Karanténa totiž velmi rychle naruší přirozený vývoj seznamování. “Když se s někým setkáte jednou a následně schůzku nemůžete zopakovat klidně tři týdny, není to prostě ideální. Lidi to nutí porušovat pravidla, což ale zároveň nevede k tomu, že najdete lásku svého života,” konstatuje smutně Klára, která je nadále sama. 

Současná pandemie tak nenarušuje pouze ekonomickou situaci, ale velmi nepříjemně zasahuje i do vztahů a psychické pohody jednotlivců. 

KAM DÁL: Hanka (37): Dluhy manžela ji dohnali na pokraj propasti. Skončila jsem mezi lidmi, kteří mi naháněli hrůzu

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru