David zemřel v Thajsku, úřady ho odmítají vydat. Vraťte mi tatínka, prosí jeho dcera a odmítá hromadnou kremaci

Byrokratický šiml radostí řehtá
 

V Babyloně kdysi Bůh podle biblické knihy Genesis zařídil rozdělení do té doby jediného jazyka, protože lidé chtěli oslavovat sebe a ne jeho velikost. Ať to bylo tenkrát jakkoli, jeden jazyk by se dnes dost hodil. Možná by pak byla spousta věcí jednodušších. Například dostat tělo zesnulého Davida Donoghuea z Thajska zpět k rodině, což je podle webu BBC Wales neřešitelný problém.

Několik týdnů zadržovaly thajské úřady britského občana Davida Donoghuea. Ten žil už patnáct let na ostrově Phuket, kam odešel na důchod. Zemřel a jeho tělo by brzy mělo být součástí hromadné kremace v nemocnici přesto, že jeho rodina chce uspořádat pohřeb vlastní.

Měl u sebe jen propadlý pas

Za všechno zřejmě může zmatek v číslech pasů. Jeho nevlastní dcera Gemma Swiftová se celou dobu snaží apelovat na britské velvyslanectví v Thajsku, aby zjednalo nápravu. Podle úředníků se prý pro získání správných dokumentů dělá maximum.

Sedmdesátiletý David, který pocházel z města Bury, trpěl plicní chorobou CHOPN. Když byl sanitkou převezen do thajské nemocnice, měl u sebe pouze cestovní pas. Ten byl však propadlý. Zástupce britského velvyslance se pak při žádost o vydání jeho těla prokázal pasem novým, čísla se však logicky neshodovala. Nebožtík proto zůstal v thajské nemocnici.

Vraťte nám ho domů!

Swiftová nechápe, jak se něco takového vůbec může dít. „Pro naši rodinu je to strašné. Chceme mít tátu doma. Prosím, vydejte nám ho,“ vzkazuje do Thajska. Plán byl nejprve uspořádat pohřeb v Thajsku a pak převézt Davidův popel do Velké Británie v urně, kde by ho rozptýlili v jeho rodném kraji.

Kvůli pandemii koronaviru a nutné karanténě nemohli do Thajska cestovat, aby s ním byli v jeho posledních dnech. „Jsme bezmocní. Řešíme situaci, která je tisíce kilometrů daleko. Myslela jsem, že je právem člověka být řádně pohřben. Ano, byrokracie bude existovat vždycky, ale prosím, přiveďte nám ho domů!“

Úřady se snaží pomáhat

Než nemoc covid-19 změnila planetu a možnost cestovat, rodina za panem Donoghueem, který pracoval pro thajskou turistickou policii, pravidelně létala. Nikdy si však nepomysleli, že po jeho smrti budou takto trpět.

Mluvčí Úřadu pro zahraniční věci řekl: „Rodině pomáháme, naše myšlenky jsou s nimi v této těžké době. Naši zaměstnanci jsou v kontaktu s místní nemocnicí, aby pomohli jeho rodině získat potřebné doklady. Jen tak bude zajištěno, že s tělem bude zacházeno podle jejich přání.“ 

KAM DÁL: Houby rostou, z lesa se nosí ve velkém. Známe tajná místa houbařů, kde zaručeně najdete.