Jak vybrat dětské kolo? Záleží hlavně na váze

Superlehké dětské kolo z dílny Frog váží pouhých 6,9 kilo.
13.05.2016 - 16:19  

Potřebuje vaše dítě zase nové kolo? Máme pro vás několik rad, na co se při jeho koupi zaměřit. Plánované cyklovýlety pak budou milým rodinným podnikem a ne trápením.

Počasí přímo vybízí k tomu, abyste naplánovali pěkný rodinný cyklovýlet. Když však vaše ratolest ze starého kola přes zimu vyrostla, potřebujete pořídit kolo nové. Takové, které mu bude sedět, bude se mu líbit a zároveň bude plně funkční. Poradíme vám, na co si dát pozor a podle čeho kolo správně vybírat. Naše tipy se vám budou hodit i v případě, že vybíráte vůbec první kolo pro své dítě.

Váha kola

Dejte pozor na váhu kola. Pokud dítě váží kolem 20 kilo, je váha kola tím nejzásadnějším parametrem. Na ní totiž záleží, s jakou lehkostí a jistotou bude dítě kolo ovládat. A je jasné, že čím bude na kole jistější, tím bude jeho jízda bezpečnější. Na lehkém kole se prostě dítěti jezdí lépe, ujede delší cestu a zvládne i jiný než rovinatý terén.

Nižší váhu ocení i rodič. Často se totiž stává, zejména v případech, kdy je dítě na kole prvním rokem, že ho jízda přestane bavit a rodič musí kolo domů dovléct na vlastních zádech. Lehká kola bývají vyráběna z hliníku, nikoliv z oceli.

Uspořádání kola

Dítě není jen zmenšený dospělý, jeho fyziologie je přeci jen trošku jiná. Proto mají děti kratší dosah než dospělí a na kole je pro ně vhodnější lehce odlišná pozice. Důležité je tedy dbát na zvýšenou pozici řídítek, upravený sklon sedlové trubky a mírně zkrácenou délku rámu.

"Děti nejsou pouze zmenšenými "dospěláky". Mají specifické požadavky a fyziologická specifika, která u většiny výrobců dětských kol nejsou zohledněna. U vlastních dětí jsem si ověřil, jak dobré a hlavně lehké kolo ovlivňuje potěšení dítěte z jízdy, a tím i pohodový výlet pro rodiče," uvádí Ondřej Brunecký, expert v oblasti dětských kol ze společnosti Cyklospeciality.cz.

Šířka řídítek
Důležitým parametrem je také šíře řídítek, která musí být přizpůsobena věku a výšce dítěte. A protože děti nechtějí mít z jízdy bolavé ruce, rukojeť jim musí pohodlně zapadnout do dlaně a být z měkkého materiálu. Malý cyklista také musí pohodlně dosáhnout na brzdovou páku, aby mohl v případě nebezpečí rychle a bezpečně zabrzdit. Nejvhodnější jsou tedy ta kola, u kterých lze úhel nastavit podle individuálních potřeb dítěte.

 

A když už dítěti koupíte kolo, využijte toho a jeďte na výlet cyklovláčkem, který jezdí o víkendech a svátcích na Okoř a do Slaného.

 

Kolo se také musí dětem líbit. Tohle určitě zaujme každou holčičku.

Délka klik
Zažité studie udávaly, že optimální délka klik dětského kola je 20 procent vnitřní délky nohy, stejně jako u kol pro dospělé. Výzkum společnosti FROG, která ve spolupráci s Centrem sportovní University Brunel otestovala okolo 250 dětí ve věku od 2 do 16 let, však ukázal, že pro malé děti jsou vhodnější kliky o něco kratší. Zvyšuje to komfort a pocit bezpečnosti na kole. Dlouhé kliky znamenají velký rozsah pohybu kolen, protože zejména u začínajících dětí je sedlo nastaveno níže než do propnuté nohy, aby dítě dosáhlo bezpečně na zem. Vybírejte tedy optimalizovanou zkrácenou délku klik. U větších dětí lze v případě potřeby kratší kliky nahradit klikami delšími.

 

A rodiče, kteří třeba na svého potomka zůstali sami, mohou najít novou lásku v seznamce pro cyklisty.

 

Q faktor
To je věc, která je u nás prakticky neznámá. O co se jedná? Q faktor je vlastně informace o horizontální vzdálenosti pedálů od sebe, tedy jinými slovy Q faktor ovlivňuje to, jak moc do široka dítě na kole šlape. Výsledky studie (pod vedením Dimitise Katsanise - kapacita v cyklistické sportovní branži) překvapivě prokázaly, že u malých postav - tedy u dětí, je toto poměrně důležitý parametr, který ovlivňuje komfort jízdy a sílu, která se při šlapání z nohou přenáší do jízdy.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru