Bolí vás zub? Trhejte sami jako ve středověku, specialistů je zoufale málo

Tak schválně, jak daleko máte nejbližšího zubaře právě vy?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Malé obce už se s tímto problémem potýkají dlouho, teď se přidávají i větší města. Na trhu je zoufale málo zubařů, na některých místech je jejich nedostatek doslova alarmující. Co má člověk dělat, když ho začne bolet zub? Pokud bude nastolený trend pokračovat, nezbude nic jiného, než si pomoci sám jako někdy ve středověku.

Ve Středočeském kraji loni zaniklo 11 zubních ordinací, největší problémy s dostupností péče jsou na Rakovnicku a Kolínsku. Letos zatím ukončil praxi bez náhrady jeden lékař. "Skutečností a současným trendem je, že většina nových lékařských, nejen zubních, ordinací je situována do větších měst. V případě krajů do obcí s rozšířenou působností," uvedl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk z hnutí ANO.

V ČR je nyní asi 8 000 zubařů, více než polovina jich je v Praze a krajských městech.

Chystají se prý dotace

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že finančně podpoří vznik ordinací zubařů v odlehlejších oblastech a menších městech, kde jich je nedostatek. Během čtyř let chce mezi stomatology rozdělit 100 milionů korun. Dotaci by mohlo získat asi 100 žadatelů. Maximální částka bude 1,2 milionu korun na jednu ordinaci, žadatel se musí podílet nejméně 30 procenty.

Hejtmanství podle Bezděka vítá jakoukoliv iniciativu, která by mohla přispět k větší dostupnosti zdravotní péče pro lidi z menších a odlehlejších obcí, byť jde podle něj o zákonnou povinnost zdravotních pojišťoven. Finanční pobídky by tak měly jít především od nich, míní radní.

Podle Bezděka také nestačí motivovat lékaře k tomu, aby otevírali ordinace v malých obcích, pokud tam chybí další infrastruktura a je-li tam špatná dopravní obslužnost. Součástí podmínek pro finanční motivaci zubařů by podle něj měla být i účast na stomatologických pohotovostních službách v rozsahu 20 hodin za rok.

Velký test koupacích návleků: Sádrou to nekončí aneb jak si užít léto se zlomeninou. Čtěte zde.