Boj s rakovinou: Tato nemoc není za trest, hledat viníka nebo se litovat je zbytečné

Okamžik, kdy se člověk dozví, že má rakovinu, je pro každého šok a nesnadné jsou i následující dny, měsíce a roky. Rakovina provází lidstvo již od jeho počátku. V současné době podle Národního onkologického programu onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky a každý čtvrtý na ni zemře. Je vůbec možné se s něčím takovým vyrovnat?

10.07.2019 - 14:00  
V USA s rakovinou bojuje český start-up Machavert. Ten se jako jediný na světě připravuje na klinické testy léku, jehož fosfolipidy aktivují takzvané NK buňky, které aktivně napadají a likvidují rakovinu
Zobrazit fotogalerii (3)

Kvůli tomu, že rakovina postihuje mnoho lidí po celém světě, jsou vypracovávány i postupy, které napomohou pacientům udržet jejich psychickou kondici v uspokojivém stavu a zároveň i zvýšit pravděpodobnost, že zákeřné onkologické onemocnění pacient překoná.

Rakovina není trest

Vyslechnout z úst lékaře zprávu, že vaše tělo bojuje s rakovinou, a přijmout tento fakt jako nezvratitelnou skutečnost je pro mnoho pacientů velmi obtížné. V mysli nemocného se začnou vynořovat otázky typu: Kde jsem udělal chybu? Proč zrovna já? Co se teď bude dít a jak to zvládnu? Bude se vše jen zhoršovat a nakonec v brzké době umřu? Šok ze závažné zprávy je naprosto přirozený a člověk by ho neměl potlačovat.

První fáze, kterou člověk s onkologickým onemocněním musí projít, je přijmutí sdělené diagnózy. Rakovina není trest, a proto je zbytečné hledat viníka nebo se donekonečna litovat. Pacientům také může pomoct, když si uvědomí, že v tom zdaleka nejsou sami. Podle mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) si v roce 2018 vyslechlo diagnózu onkologického onemocnění 18,1 milionu lidí po celém světě.

Důležitým faktem, který může posílit důvěru pacienta k další léčbě, je vědomí, že zhruba 80 % onkologických onemocnění se podaří vyléčit a v průměru 45 % vyléčených pacientů se rakovina již nevrátí. Zejména pokud nesklouznou zpět k často nezdravému a nezodpovědnému přístupu ke svému životu, který onemocnění předcházel.

Osobní příběhy vyléčených

Vědomí, že s podobným problémem nebojuje pacient sám, je pro léčbu prospěšné. Pokud se pacient osobně setká s více lidmi, kteří také bojují s onkologickým onemocněním nebo se jim dokonce podařilo uzdravit, má to na jeho psychiku velmi dobrý vliv. Zmírní se tím nepříjemný pocit beznaděje a zmaru, který se u mnoha pacientů dostaví bezprostředně po oznámené diagnóze.

Pacient, který již prošel fází, ve které se právě nachází, nově diagnostikovaný pacient mu může poskytnout velmi cenou psychologickou pomoc. Vhodné je také snažit se vyhledat maximum informací nejen k samotné léčbě, ale i k běžnému životu a všem jeho aspektům. Ten se totiž nemocí nezastavil. Důležité je, aby se pacient naučil navzdory nemoci žít způsobem, který ho naplňuje.

Naučit se přijmout pomoc

Vážné onemocnění prověří také pevnost vztahů a přátelství. Velká část se jich změní. Některé posílí, jiné se rozplynou. Je důležité, aby se pacient naučil sdílet své pocity s lidmi, kterým důvěřuje. Je potřeba si také uvědomit – a to na obou stranách – že pacient je bytost plná emocí a má právo být unavený, smutný, zraněný i zmatený.

Častou chybou je, že nemocný dusí pocity ve svém nitru a považuje rakovinu za „svou záležitost“, se kterou musí bojovat sám. Druhým extrémem je pak přehnaná sebelítost, která léčbě rovněž nepomáhá a komplikuje situaci nemocnému i jeho okolí. Pacienti by se neměli stydět přiznat si, že „mají problém“, a měli by vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Mít se rád a posílit imunitu

Dnešní společnost klade velký důraz na kult krásy, dokonalosti a zdraví. Onkologický pacient pak může snadno podlehnout pocitům méněcennosti. Je potřeba se s nežádoucími účinky léčebných procesů vyrovnat a uvědomit si, že někteří lidé se srovnatelně závažnými zdravotními komplikacemi musejí žít celý život.

Psychická podpora okolí během onkologické léčby je nedocenitelná, ale pacient musí začít sám u sebe. Mít se rád a udržovat pozitivní mysl i přes pochopitelné emoční propady je základem pro možné uzdravení.                                                                                                                    

V období, kdy se organismus snaží vypořádat s rakovinotvorným bujením, je potřeba podpořit imunitu. Celé nádorové onemocnění je totiž spojeno právě s dlouhodobým oslabením nebo poškozením imunitního systému, kterého nádorové buňky využijí. V průběhu léčby (operace, chemoterapie i radioterapie) se imunita dále snižuje. Jedním z osvědčených doplňků stravy díky biologicky aktivním fosfolipidům posiluje funkci imunitního systému během boje s rakovinou.

Zázračný lék na rakovinu neexistuje

Současné zdravotnictví nezná jeden zázračný lék na všechny typy rakoviny. Velmi dobrou zprávou ale je, že lidstvo umí vyléčit stále větší množství typů onkologických onemocnění, i když je léčba velmi často zdlouhavá a komplexní. Pacient a jeho blízcí by se měli aktivně informovat o moderních způsobech léčby a novinkách, které publikují vědečtí odborníci. Jedním z ověřených informačních portálů, který sdružuje aktuální informace tohoto typu, je web Jaknarakovinu.cz.

Návštěvníci zde najdou články o nejnovějších poznatcích současného výzkumu léčby rakoviny, důležité informace týkající se prevence, články o tom, jak poskytnout co nejlepší psychickou podporu nemocným a jejich rodinám, a především co dělat, když člověk onemocní zhoubným nádorem. Web je průběžně aktualizován o nová témata, která mohou být pomocnou rukou v boji pacientů s tímto závažným onemocněním.

Klíčová slova: