V Praze jsou klíšťata nakažená encefalitidou. Jaké oblasti se vyhnout?

Klíšťová encefalitida je zákeřné onemocnění projevující se postupně a nenápadně. Čím delší čas uplyne po přisátí klíštěte, tím více přibývají i příznaky nemoci. V těchto dnech by se měli mít na pozoru obyvatelé Prahy. Hygienici varují především návštěvníky Krčského lesa. Právě tam se nakažení parazité vyskytují. 

20.07.2017 - 13:00   |  
Tento malý tvoreček vám může pěkně zkomplikovat život, pamatujte na prevenci
Zobrazit fotogalerii (2)

Klánovický les, Satalická obora, Prokopské údolí, Stromovka, Ďáblický háj, lokalita Pod Kesnerkou v Praze 5, Hostivařský les a dvě místa v Krčském lese. To je devět lokalit, které hygienici vybrali, aby otestovali klíšťata a určili tak možné riziko nákazy. Přítomnost viru, tedy klíšťata nakažená encefalitidou, se našla v Krčském lese. 

Zatímco v části blíž Krči a Kunraticím se nákaza neprokázala, v části u Roztyl hygienici sebrali vzorky s tímto virem. "Doporučuji návštěvníkům nejen z této oblasti, aby nezapomínali na preventivní opatření: nosit světlý oděv, používat repelent, po procházce v přírodě se důkladně prohlédnout," varuje ředitel Hygienické stanice Hlavního města Prahy Jan Jarolímek.

Kromě encefalitidy testovali hygienici klíšťata také na lymskou boreliózu, výsledky ale zatím nejsou k dispozici.

Jak probíhá testování?
Jde o tzv. vlajkování. Pokud uvdíte jít lesem někoho s bílými flanelovými látkami s delším vlasem, pravděpodobně půjde o hygieniky. Jelikož látka připomíná srst zvířat, hmyz by se měl rychle uchytit. Poté už hygienici rozdělí klíšťata do tří skupin. Do jedné zkumavky přijdou nymfy, tedy nedospělá klíšťata, do druhé samci a do třetí samičky. Všechny skupiny mohou nákazu přenášet.

Loni v Česku výrazně přibylo lidí, kteří chorobami přenášenými klíšťaty onemocněli. Klíšťovou encefalitidu mělo 565 lidí, což je o 210 více než o rok dříve, lymskou boreliózu lékaři zaznamenali ve 4 694 případech, což je meziroční nárůst o 1 781.

Příznaky encefalitidy
Ze začátku vše nasvědčuje chřipce. Nakažený má zvýšenou teplotu, která ale brzy přechází do horeček. Projevuje se bolestí hlavy, svalů a kloubů a únavou. Někdy bývá nevolnost nebo bolesti v krku. Pokud se nemoc včas nepodchytí, může dojít k velmi vážným trvalým následkům.

I když se podaří nemoc vyléčit, samotná léčba trvá velmi dlouhou dobu. Běžné jsou tři měsíce léčení a následně jeden rok sledování. Není proto nic snazšího, než těmto problémům předejít očkováním.