Příjem do nemocnice není vždy samozřejmostí. Existují situace, kdy vás mohou odmítnout

Vyvarujte se konzumace alkoholu a kouření, abyste snížili riziko během narkózy
Zobrazit fotogalerii (3)
06.03.2020 - 08:30  

Ať už máte naplánovanou operaci, nebo vás čeká porod, musíte se na hospitalizaci přichystat a zařídit různé záležitosti. Před operací je nutné mj. předoperační vyšetření u praktického lékaře a vyvarovat se látek zvyšujících krvácivost alespoň týden před zákrokem. Na co dalšího musíte ještě myslet?

Pokud vás čeká hospitalizace, musíte si přichystat rovněž řadu dokladů jako občanský průkaz, kartičku pojištěnce, lékařské doporučení nebo dokumentaci od vašeho praktického lékaře (váš praktický lékař musí napsat písemný souhlas s celkovou anestezií a popřípadě vypsat možná rizika). Podstoupíte celkové interní vyšetření, a to včetně kontroly laboratorních hodnot krve.

Zásobujte se a zjistěte čísla

Záleží i na délce hospitalizace, ale není od věci si dopředu nakoupit potraviny a vše potřebné po návratu z nemocnice, abyste mohli v klidu odpočívat a neběhali hned po nákupech (dobré je mít v lékárničce teploměr pro kontrolu teploty po operaci a léky na tišení případné bolesti).

Ke každé operaci patří rizika, jako je možnost srdeční arytmie, alergická reakce na podávané léky, riziko pooperačního krvácení, dechové potíže během narkózy a další. Předoperační vyšetření se provádí právě proto, aby se případné riziko snížilo.

Praktické je i vypsat si někam na papír všechna důležitá čísla pro případ nouze. Pokud nemáte zajištěný odvoz, napište si i číslo na taxi službu. Čeká-li hospitalizace dítě, mladistvého nebo máte zkrácený režim hospitalizace, musíte si zajistit doprovod, který na vás bude dohlížet alespoň 24 hodin po zákroku.

Čeho se před operací vyvarovat?

Jak už dříve bylo zmíněno, nesmí se užívat látky zvyšující krvácivost, mezi ně patří například kyselina salicylová (Aspirin, Acylpyrin), Warfarin (lék na ředění krve) se musí nahradit pět dnů před operací injekcemi podle rozpisu lékaře. Vyvarujte se konzumace alkoholu a kouření, abyste snížili riziko během narkózy.

Kdy vás nepřijmou k operaci?

  • Pokud trpíte jakýmkoliv typem akutního onemocnění, čímž je myšleno nachlazení, kašel, opar na rtu, střevní obtíže - průjem, zvracení a další, může dojít k nutnému odkladu.
  • Nemáte-li v pořádku předoperační vyšetření - například chybí krevní testy, nemáte zprávu praktického lékaře apod.
  • Nemáte zajištěné potřebné sociální zázemí - doprovod, odvoz, telefon. U dětí chybí přítomnost zákonného zástupce.
  • Pokud nedodržíte předoperační půst (nesmíte od půlnoci v den operace jíst a pít).
  • U žen nesmí probíhat menstruace.

Co vše zajistit před nástupem do porodnice?

I před porodem vás čeká celá řada úředních záležitostí. Zařiďte svému miminku pediatra nejlépe už během těhotenství, abyste mohli hned po příchodu z porodnice s miminkem na prohlídku. Jméno pediatra musíte uvést rovněž v porodnici. Navštivte matriku, pokud nejste oddáni, aby vám vystavili úřední doložení otcovství. Naopak, jste-li "svoji", vezměte si oddací list.

Další dokument je prohlášení o jménu dítěte, kam napíšete jméno pro holčičku či pro chlapečka. Vezměte si dále těhotenský průkaz, kartičku pojišťovny a do některých porodnic si můžete pořídit porodní plán, kde napíšete své přání a představy o tom, jak by měl porod probíhat.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru