Barbora Novotná - z bývalé úspěšné manažerky je dnes loutkoherečka a pohádkářka

Bára má v suterénu svého domu vlastní malou hereckou scénu
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Před tím než se stala loutkoherečkou Bářina toulavého divadla, byla dlouhé roky úspěšnou projektovou manažerkou společnosti Posázaví. Autorka a koordinátorka projektu Čistá řeka Sázava, držitelka ocenění Žena roku 2009 a čestného titulu Blanický rytíř. Magistra umění Barbora Novotná.

Barbora žije v Bukovanech, vesnici mezi Benešovem a Týncem nad Sázavou, kde vlastní malý penzion, v němž chystá kulisy, píše pohádkové scénáře, dotváří malé dřevěné herce, organizačně zajišťuje představení, zkouší a odkud také vyráží za nejmenšími diváky.

"Momentálně hrajeme s kolegyní Mirkou Vydrovou, která je mimo jiné i zdravotním klaunem, klasiku O Červené Karkulce a na duben chystáme s Aničkou Svobodovou premiéru Nebojsy. To bude taková „rakvičkárna“ soft hororová pohádka spíš pro dospělé,“ přiblížila aktuální repertoár Barbora.

Jak vidí loutkoherečka dětské publikum?
"Hrát před dětmi je krásné a zároveň velmi náročně. Děti dokáží být vděčné a zaujaté publikum, ale jsou i bezprostřední, a když je něco nebaví, dají to jasně najevo. Začnou se mezi sebou bavit, vrtět se, chodit. Usilovat o jejich stálou pozornost je hodně náročné, ale krásné povolání," přiblížila Barbora Novotná

Za malými diváky cestuje s pohádkami Barbora poměrně krátkou dobu. Ještě před pěti, šesti lety jste ji spíš než na jarmarcích a poutích či v mateřinkách mohli vidět spíš v kostýmku při přípravě rozvojových projektů zaměřených na vylepšení životního prostředí v Posázaví.

Jak uklidit milovanou Sázavu
Nejvýznamnější z nich je organizačně náročný projekt Čistá řeka Sázava, který Bára přivedla na svět a který také několik prvních let řídila. Zvelebit břehy i koryto a odstranit to, co k jedné z nejkrásnějších řek u nás nepatří, pojedou dobrovolníci letos na jaře už podvanácté.

"Nachází se tu řada památek, žije zde spousta živočichů. Zkrátka je to místo s významným rekreačním charakterem i potencionálem do budoucna," přiblížila nutnost péče o řeku Sázavu Barbora. Organizace je podle ní náročná i proto, že to znamená zajištění spousty dobrovolníků, technického zázemí, materiálního vybavení, uložení odpadu a  veškerých organizačních věcí kolem.

Ocenění veřejností si považuje
Záslužná činnost Barbory Novotné, tehdy ještě Čmelíkové se neobešla bez pozornosti jejího okolí, a tak se bývalá manažerka společnosti Posázaví dočkala i nejrůznějších ocenění. V roce 2009 se stala Ženou regionu hned při prvním ročníku soutěže, jejímž cílem je zviditelnit ženy, které pracují v nejrůznějších oblastech ve prospěch ostatních.

"Moje nominace mě tehdy pobavila, vůbec jsem nevěděla, že taková cena existuje. Nejdříve jsem si myslela, že je to legrace, pak jsem si vypátrala, kdo mě nominoval a že to teda vtip není," zavzpomínala Barbora Novotná.

Ve stejném roce si odnesla i prestižní ocenění Blanický rytíř, které se každoročně uděluje významným osobnostem regionu za mimořádný přínos nebo celoživotní dílo. Nominace takzvaně odspoda od lidí a vítězství v anketě Báru obzvlášť těší. Sochu rytíře z pískovce, která mi veřejné uznání připomíná, jsem postavila na čestné místo. Kdyby třeba přišla nějaká těžká chvíle, vzpomenu si na situaci, při níž jsem ho získala, a on mi pomůže tuto situaci přečkat," dodala s úsměvem Bára.

A jak se stane, že manažerka svlékne pracovní stejnokroj, opustí svět kanceláří, žádostí a razítek, a vydá se na kumštýřskou dráhu?
"Vždy jsem tíhla k divadlu, vedla jsem dramatický kroužek a vystudovala DAMU. Všechno byla souhra náhod. Když jsem později neměla práci, potkala jsem správné lidi na správném místě. Dostala jsem kontakt na principála divadla Dokola Petra Abbe Hroše. A bylo to.  Řekla jsem si proč nezkusit to, co mě baví a na co mám školy," usmívá se spokojená a čerstvě vdaná Barbora Novotná.