Na Blaník v zimě? Určitě ano. Zimní výhled z bájného kopce vás uchvátí

Po zážitku z výstupu na bájnou horu vás čeká úchvatný pohled do krajiny
Zobrazit fotogalerii (6)
11.01.2017 - 10:18   |  

TIP NA VÝLET - Poznávání zajímavých míst není jen letní záležitostí. Můžete zkusit třeba zimní výlet na Blaník, který vás naplní kladnou energií. Zabrousíte do historie, oživíte si rytířskou legendu a osvěžíte se pobytem v přírodě. Pohled z rozhledny na Velkém Blaníku bude odměnou za vaši námahu.

Stačí hodinka jízdy autem z hlavního města a jste v jiném světě. Zasněžené vísky podblanické pahorkatiny, na samotném úpatí hory uprostřed chráněné krajinné oblasti bukový les s Veřejovou skálou a obřími kusy horniny. Auto můžete nechat v Louňovicích pod Blaníkem nebo na parkovišti přímo pod kopcem.

Cesta vzhůru
Odtud je to po červené pěšky až na samý vrchol asi kilometr. Oficiální cesty od Louňovic jsou vzhůru dvě. Jedna z nich vede po spirále kolem kopce a druhá náročnější volí závěrečné stoupání přímo bukovým porostem mezi volně roztroušenými balvany. Tady si lze změřit i svou fyzickou zdatnost. Vyhodnocení testu na vrcholové tabulce mnohé možná nepříjemně zaskočí, i když samotný výstup není náročný a zvládnou ho i děti.

Převýšení činí téměř dvě stě metrů a odměnou všem, kteří vrchol Blaníku (638 m n. m.) zdolají, je nádherný pohled do okolí a možnost občerstvení v rozhledně. Dřevěnou věž ve tvaru husitské hlásky vysokou dvaatřicet metrů zde ve válečném roce 1941 postavil Klub českých turistů. Výhled z rozhledny je opravdu pěkný a v každém období neopakovatelný. Na rozhledně se můžete občerstvit horkým čajem, dát si kávu nebo svařák a něco malého zakousnout.

Co můžete vidět z vrcholu Blaníku
Severním směrem můžeme přehlédnout velkou část okresu Benešov. V dáli jsou vidět vrchy Vlková a Pecný, vedle známá hvězdárna nad Ondřejovem a další zalesněné kopce v Posázaví, blíže pak město Vlašim. Východně se rozkládá oblast kolem vodní nádrže Želivka v popředí s Javornickou Hůrou a četnými dalšími pásmy vrchů, z nichž nejvyšší je Melechov.

Jihovýchodním a jižním směrem spatříme naproti hradbu vyšších kopců v pozadí s vrchem Strážiště s televizním převaděčem. Jihozápadní pohled nabídne Českou Sibiř s Miličínem, dále vrchy Kalvárie, Mezivrata s televizním vysílačem a Džbány. Dole hned pod námi se pak rozkládá městys Louňovice.

Při jasném počasí dohlédnetr do Posázaví i na Českou Sibiř

Na co určitě nezapomeňte
Zvlášť v zimním období je pro výstup na Blaník velmi důležitá teplá a pevná obuv se vzorkem na podrážce. Nahoru nevede žádný chodník, pod sněhem jsou ukryty spadané větve a kameny. Teplý oděv, rukavice a čepice jsou samozřejmostí. Při výstupu vám mohou pomoci i oblíbené hole nordic walking. Kdo si vezme do termosky čaj, tatranku, čokoládu a malou svačinku, určitě neprohloupí. Občerstvení je v zimě otevřeno jen v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin.

Na Blaník se v zimě i běhá
Už tuto sobotu (14. ledna) odstartuje z Vlašimi na Blaník a zpět také jeden z nejtěžších závodů v České republice – Zimní běh na Blaník. Loni se dvaačtyřicátého ročníku náročného zimního půlmaratonu zúčastnilo 400 odvážných běžců. Jde o opravdu extrémní závod nejen vzdáleností, ale také převýšením a dost možná i počasím, které letos určitě běžce dost potrápí.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru