Český zázrak zvaný MÍČKOVÁNÍ – léčí nemoci dýchacích cest, skvělý pro kojence

Míčková facilitace je podporou při léčbě onemocnění dýchacích cest
  |  

Není nic běžnějšího a přitom zázračného než nádech a výdech. Dýcháme zcela samozřejmě a reflexivně. Teprve když se objeví problém, zjistíme, jak je vlastně dýchání pro život důležité. Při rekonvalescenci onemocnění zasahující dýchací cesty nám může pomoci masážní metoda nazvaná míčková facilitace, neboli míčkování.

Míčkování využívá speciálně broušených molitanových míčků různých velikostí, jimiž fyzioterapeut stimuluje body a dráhy, které mají bezprostřední vliv na prohloubení dýchání, uvolnění stažených a aktivování ochablých svalových skupin. Svou jemností a navozením atmosféry hry je tato metoda vhodná zvláště pro děti, staré lidi nebo tělesně nebo mentálně postižené.

Česká metoda uzdravuje
Míčkování není žádnou prastarou ani exotickou masážní technikou, která by měla kořeny ve starověku. Nemůže být, protože pěnový molitan, který je produktem polyuretanu, spatřil světlo světa teprve na konci šedesátých let minulého století. Lehké a současně pevné, broušené míčky z pěny, které usnadní dýchání a ovlivňují celou řadu dalších tělesných funkcí, si na svou chvíli musely ještě pěkných pár let počkat.

Autorkou této pomocné fyzioterapeutické metody je česká fyzioterapeutka Zdena Jebavá, která ji vyvinula při léčbě dětí postižených astmatem anebo chronickou bronchitidou a jako jediná smí i tuto ojedinělou techniku vyučovat.

Zázračné pěnové koule
Při míčkování dochází k pozitivnímu ovlivňování činnosti vnitřních orgánů, poklesu napětí příčně pruhovaných i hladkých svalů a k jiným změnám. Tato technika totiž využívá komprese akupunkturních a akupresurních bodů a je založena na předpokladu, že stlačení je vystřídáno následnou relaxací - uvolněním. Metoda tak vede k uzdravení či alespoň napomáhá ke zlepšení stavu a zmírnění obtíží.

Míčková facilitace dobře zabírá třeba při léčbě chronické rýmy nebo při astma

Jak na to?
Fyzioterapeut při tom využívá míčků o průměru od dvou do devíti centimetrů, kterými se masíruje určitá část těla. Používají se dvě techniky, jimiž se míčky mohou po těle vést. Jednou je koulení, kdy se míčky odvalují pomocí prstů, dlaní a zápěstí. Tou druhou je vytírání, při kterém je míček tažen prsty po kůži, aniž se otáčí.

"Míček přidržujeme mírným tlakem tak, aby se před ním vytvářela kožní řasa. Rychlost posunu míčku má být jeden až dva centimetry za sekundu. Každý tah se třikrát opakuje," vysvětluje autorka metody s tím, že vždy nejprve míčkujeme pravou stranu a plynule přecházíme na levou. Prvních deset dní míčkujeme jednou denně a v následujících týdnech pak dvakrát až třikrát denně.  

Komu míčkování pomůže
Správné dýchání bezprostředně ovlivňuje stav celé páteře a ten následně dobré fungování dalších součástí pohybového systému, veškerých orgánů v těle, práci nervů, dobrou imunitu a vlastně stav celého těla. Při míčkování nejde jen o povrchovou masáž. Reflexní působení se projevuje i na vnitřních orgánech a vede k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Míčkování relaxuje a protahuje krční, hrudní a břišní svaly, svaly pletence ramenního a kyčelního, svaly pánevní oblasti. Ovlivňuje hladké svalstvo průdušek, uvolní jejich spasmus a navodí vykašlávání. Prohloubí se tak dech a sníží dechová frekvence.

Kdy si míčkování dopřát?
Míčková facilitace je účinná při léčbě onemocnění dýchacích cest, při asthma bronchiale, pylových alergiích nebo zánětlivém onemocnění plic, průdušek, hrtanu, hlasivek či obličejových dutin. Užívá se i při léčbě akutní či chronické rýmy nebo cystické fibrózy. Rovněž se míčkování začalo využívat v terapii při špatném držení těla u dětí a při léčbě poúrazových stavů, otocích a bolestivých kloubech.

Používá se také při obrnách periferních nervů nebo při migrénách. Míčkování je účinnou prevencí vzniku křečových žil, na které jsou náchylní hlavně lidé se sedavým zaměstnáním nebo ti, kteří naopak dlouho stojí. Při správné aplikaci vede metoda ke zkrácení doby nutné k léčení, snižuje četnost a závažnost projevů onemocnění. Tato metoda je levná, příjemná a hlavně nenáročná, takže ji zvládne každý laik po instruktáži.

Kojenecká léčba hrou
Míčkování by rozhodně měly vyzkoušet maminky s nejmenšími dětmi. Ty určitě ocení, že kojenecká masáž není pro dítě ani bolestivá, ani namáhavá. Naopak je příjemná a jemná. Při žaludečních a střevních problémech zmírní koliky, křeče v bříšku, nadýmání i zácpu. Napomáhá rychlému usnutí dítěte a snižuje noční hyperaktivitu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru