Historie složila poctu pošťákům i kameníkům

Sluneční brána Hořovického zámku
Zdroj: www.mesto-horovice.eu
Sluneční brána Hořovického zámku

Tento týden začal neobvyklým datem, které se shodovalo s narozeninami významného českého novináře a politika. Nicméně v našem hledáčku se převážně ocitli prostí lidé a jejich potřebné profese. Připomenuli jsme si, jak u nás vznikala pošta i jak kdysi vypadala práce s kamenem.  

reklama

pondělí jsme měli 29. února, datum, které nastane pouze jednou za čtyři roky. Tím pádem lidé, 

kteří se toho dne narodili, jsou ve vskutku zvláštní situaci. Jedním z nich byl i Josef Anýž, český žurnalista a politik z druhé poloviny 19. a počátku 20. století.  

 

 

 

 

 

 

Jelikož Anýž přišel na svět v Hořovicích, vydali jsme se do nich na úterní výlet. Dozvěděli jsme se, proč je kdysi Jan Neruda nazval „Českým Betlémem“.   

 

 

 

 

Středa nás seznámila s dějinami poštovních služeb na území Česka. Jejich počátky jsou spojeny

s osobou krále a císaře Ferdinanda I. Na jeho popud u nás poštu vybudoval rod Taxisů. Později přešla celá organizace pod přímou správu státu.

 

 

 

 

 

Kostel sv. Ondřeje a osobnosti významného rod Kolowratů, obojí je spojeno s obcí Kolovraty, již jsme navštívili ve čtvrtek.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pátek jsme publikovali druhý díl seriálu o řemeslech. Tentokrát jsme vás seznámili se zvláštnostmi 

práce s kamenem.

 

 

 

reklama
#historie #památky #zámek #politika #výročí #pošta

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.