Čtvrtý ředitel řevnické školy během tří let

Zobrazit fotogalerii (10)
  |  

Základní škola v Řevnicích bude mít nového ředitele. Za Tomášem Řezníčkem se táhne zajímavá profesní historie včetně kauzy v diagnostickém ústavu v Letech. Co nakonec rozhodlo, že zvítězil nad dosavadní ředitelkou a zástupkyní Simonou Škaloudovou?

Na řevnické základní škole proběhlo 12. dubna konkurzní řízení na nového ředitele. Vítězně z něho vzešel bývalý ředitel dětského domova v Letech Tomáš Řezníček. Na druhém místě skončila dosavadní ředitelka a zástupkyně ZŠ Řevnice Simona Školaudová. Oba přitom dostali shodně hlasů a o vítězství Řezníčka rozhodl hlas předsedkyně komise. (Více ve článku Konkurz na ředitele řevnické školy vyhrál Tomáš Řezníček.) 

Bude na ZŠ v Řevnicích konečně klid?

Píše se ro 2013. Radnice vyhlašuje konkurzní řízení na ředitele školy. Ředitelka Štěpánka Rajchlová na škole slouží od roku 2008, šestileté funčkní období ředitele základní školy se chýlí ke konci. Ředitelka  považuje konkurz za politický akt a snahu svrhnout její osobu. Na její podporu vzniká sdružení Řevnice dětem. Děti nosí placky na podporu ředitelky. Na ulicích visí billboardy. Štěpánka Rajchlová nakonec do konkurzu nenastupuje.                                Do funkce ředitelky školy je zvolena Pavlína Seidlerová. Po volbách v roce 2014 se mění politická situace. Bývalá opozice se dostává do vlády. Do školy chodí jedna inspekce za druhou. Anketa ukazuje, že rodiče jsou s ředitelkou spokojeni.                                     Srpen 2014. Pavlína Seidlerová na schůzce se starostou dostává na výběr, zda odstoupí nebo bude odvolána. Důvodem je její pochybení z roku 2013, kdy špatně nahlásila počet tříd. V té době se dvě školy nacházely na městském úřadě. Při správném postupu by škola získala více finančních prostředků. 
 

Napjatá atmosféra panovala v roce 2013, kdy zřizovatel vyhlásil konkurzní řízení, do něhož tehdejší ředitelka Štěpánka Rajchlová ani nenastoupila. Školu poté převzala Pavlína Seidlerová, která ve funkci setrvala do loňského roku. Škola se pak potýkala s nepříjemnou situací, kdy ředitelka odstoupila na začátku školního roku. V srpnu totiž dostala od řevnického starosty Tomáše Smrčky na výběr, zda odstoupí nebo bude odvolána.V základní škole v Řevnicích se v průběhu posledních tří let odehrála řada změn.

Školu poté dočasně vedla Simona Školaudová. Ta doposud vykonává zároveň funkci ředitelky i zástupkyně ředitele. Poté, co v konkurzním řízení skončila těsně druhá, vyvstávají spekulace, zda ve funkci zástupkyně setrvá. Starosta Tomáš Smrčka i nově zvolený ředitel Tomáš Řezníček shodně vyjádřili přání, aby paní Školaudová na škole zůstala.

Co nakonec rozhodlo o výsledku výběrového řízení? Starosta Tomáš Smrčka označil volbu za velmi těsnou. „Hodnotila se vize školy, ale také způsob, jakým oba uchazeči reagovali na otázky a vystupovali před konkurzní komisí,“ říká Tomáš Smrčka. „Byla to obtížná volba, ale kvalitní,“ dodává.

Kdo je Tomáš Řezníček?

Kdo je vůbec Tomáš Řezníček? Je například spojován s kauzou v dětském domově Lety, kde působil jako vedoucí od roku 2006. V roce 2013 byl náhle odvolán novou ředitelkou Blankou Hrbkovou Hrudkovou, za jejíhož působení panovala v domově velká fluktuace. Ta dětem odvolání jejich vedoucího nijak nevysvětlila. V dětském domově následně panovala napjatá atmosféra a celá aféra vyvrcholila odvoláním ředitelky.Otázkou zůstává, zda se situace ohledně školy, kde kvůli napjaté atmosféře dokonce působili mediátoři, konečně zklidní. (Více ve článku Zřizovatel versus ředitel. Mají radní zasahovat do vedení školy?.) Rodiče a učitelé se v tuto chvíli změn spíše obávají, vždyť budou mít už čtvrtého ředitele během tří let. "Učitelky jsou z toho samozřejmě rozladěné (a já se bojím taky), protože to přinese další změny," říká jedna z maminek, která si nepřeje být jmenována, ale ČtiDoma.cz zná její jméno.

Kromě personálních změn probíhají na Základní škole v Řevnicích také rekonstrukce. Připravuje se přístřeše na kola, staví se přístavba 2. stupně. Škola se pyšní také nově zrekonstruovanou jídelnou. Na průběh prací se můžete podívat v naší fotogalerii.

Tomáš Řezníček v témže roce působil hned na třech místech zároveň. Podle Parlamentních listů pracoval na celý úvazek jako ředitel dětského domova v síti diagnostického ústavu Praha Michelský les, dále jako  asistent pedagoga v Dětském domově Lety na 0,5 úvazku, a i jako vedoucí diag. ústavu v Dobřichovicích na úvazek 0,3.

Řevnické v tuto chvíli zajímá spíš budoucnost. Po odchodu Pavlíny Seidlerové probíhala na stránkách radničního časopisu Ruch ostrá výměna názorů mezi vládnoucími a opozičními zastupiteli. Do pře se zapojil i spolek Řevnice dětem, který vznikl ještě v roce 2013 na podporu tehdejší ředitelky Štěpánky Rajchlové. Kvůli napjaté atmosféře odešel i jeden ze členů školské rady Jiří Kylar.

Na koncepci, kterou přinesl Tomáš Řezníček, se můžete podívat zde. Do funkce ředitele oficiálně nastoupí od 1. července letošního roku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru