Čelákovická slévárna prý ničí lak autům v celém okolí. Selhaly filtry

Čelákovická slévárna prý ničí lidem lak na autech
  |  

Život v Čelákovicích prý místním už delší dobu znepříjemňuje místní slévárna Tos-Met. V poslední době se začali zdejší obyvatelé bouřit, neboť jim slévárna ničí lak na autech. Za vše prý může vadné filtrační zařízení. 

Čínské filtrační zařízení mělo poruchu

Lidé, kteří parkovali v okolí čelákovické slévárny Tos – Met, zjistili, že mají v poslední době poškozený lak na autech. Město je tedy vyzvalo ke zdokumentování této závady a jalo se celou situaci řešit. Zjistilo se, že došlo k perforaci patroly na filtračním zařízení, a to 25. dubna tohoto roku. Nám se podařilo zjistit, že toto zařízení prý bylo čínské výroby a ačkoliv splňovalo veškeré normy, nešlo o zařízení zcela nejlepší, ale takové, které bylo za nižší cenu. A to hrálo roli v jeho výběru.

 

Čtěte také: V Čelákovicích vykradli hospodu, vzali jen úklidové prostředky...

 

Kontrola nezjistila porušení zákona

Ve slévárně proběhla kontrola, která prý nezjistila porušení zákona o ovzduší, slévárna tedy nepřekračuje dané limity. To se ale nelíbí místním: „Jak by to tedy vypadalo, pokud by zákony porušila?“ ptají se. Navíc prý tento stav rozhodně netrvá od zmíněného data, ale je mnohem delší dobu…

 

Chtějí instalovat mokré filtry

Firma se ovšem dušuje, že se ochranou životního prostředí okolí slévárny vážně zabývá, zejména pak filtračními technologiemi: „V současné době využíváme dvě technologie filtrace prachu a to filtraci pomocí mokrých a suchých filtrů. Mokré filtry byly vyráběny firmou ZVZ Milevsko, typ MHL – mokrý hladinový filtr a suché filtry odebíráme od firem CIPRES Brno, DANTHERM Dánsko, PROFILTER Brno. V poslední době masivně investujeme do výměny mokrých filtrů za suché, což je v současné době nejmodernější filtrační technologie s účinkem až 1mg tuhých znečisťujících látek na 1m3 vzdušniny. Výměnou filtrační technologie bychom měli dosáhnout až 50ti násobného snížení tuhých znečišťujících látek,“ sdělila nám Dagmar Vejvodová, ředitelka slévárny.

 

Odškodní místní?

Právě instalaci mokrých filtrů město požaduje, dále pak instalaci měřících přístrojů na výduchy filtrů a také finanční odškodnění těch, kterým byla poškozena vozidla. To, jak se k tomuto návrhu firma postaví, vám přineseme již brzy.