Proč jsme před lety psy v Horních Počernicích neodebrali? Zeptali jsme se inspektorů veteriny

V množírně trpěli také jorkšíři - ilustrační obrázek
  |  

V případu odebraných psů z hornopočernické množírny jsme zjistili, že zde byl inspektor veterinární správy na kontrole již před lety. Bohužel tehdy psy neodebral. Jak na to pohlíží inspektoři veteriny dnes? 

Za Státní veterinární správu odpovídal Petr Pejchal, tiskový mluvčí. 

 

Jak jste se o psech v nevyhovujících podmínkách dozvěděli?

Městská veterinární správa v Praze provedla kontrolu na základě podnětu občana.

 

Jak jste konali tuto kontrolu, informovali jste majitelku předem, nebo jste přišli nečekaně?

Kontrola podmínek chovu většího počtu psů byla provedena okamžitě, neohlášeně. Celé akce se účastnili také zástupci PČR, MP a úřadu městské části Praha – Horní Počernice.

 

Ví se už, jaký bude další osud těchto psů? Je možné, že budou navráceni Šárce Benešové?

O dalším osudu psů se rozhodne ve správním řízení, které vede s chovatelem obecní úřad obce s rozšířenou působností.

 

Před třemi lety zde konal kontrolu váš inspektor, psy tehdy bohužel neodebral, jak je možné takové pochybení?

V žádném případě nelze hovořit o „pochybení“. Úřední veterinární lékař MěVS v té době rozhodoval, zda došlo, či nedošlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání na základě zjištěného stavu v čase kontroly. V žádném případě psy neodebírá a ani nemůže! Případné odebírání je věcí obce s rozšířenou působností, která může na základě podnětu SVS rozhodnout, jak se v takové situaci zachová.

 

Kontrola byla tehdy provedena tak, že byla majitelka předem uvědoměna. Jaký má taková kontrola smysl?

Je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. SVS není orgán činný v trestním řízení, bez povolení chovatele nemůže vstupovat do domu či bytu, aby kontrolu provedl. V tomto případě byla majitelka uvědoměna proto, aby poskytla součinnost, tzn. umožnila vstup a předvedla zvíře. V případě z letošního roku byla shodou náhody a díky přítomnosti majitele pozemku přivolána na místo kontroly. Přestože se může zdát, že tato kontrola smysl nemá, současná legislativa jiný způsob úředním veterinárním lékařům neumožňuje. Před třemi lety byla rovněž provedena kontrola bez vyzvání chovatelky. Nicméně vzhledem k tomu, že se úřední veterinární lékaři nedostali do vnitřních prostor a neměli tak možnost chov zkontrolovat, bylo nutné vyzvat chovatelku k součinnosti.