Pozor, hrozí požáry! Středočeský kraj je v ohrožení, v Praze se vesele vypouštěly lampiony

 

Extrémní vedro a sucho. To jsou hlavní důvody, proč Český hydrometeorologický ústav vydal pro Středočeský kraj a Prahu výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů. V neděli by sice měly přijít bouřky, přesto rtuť teploměru nejspíš zůstane jen těsně pod třicítkou.

Hasiči v celém kraji tuší, že víkendová služba nebude jednoduchá. I když byla vydána výstraha a k požáru je opravdu blízko i při sebemenší manipulaci s ohněm, někteří lidé toho přesto nedbají. Nejčastěji ignorují zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Z toho pak plynou mnohdy obrovské lesní požáry a velké škody. 

Mezi nařízeními, co se nesmí, je také používání zábavní pyrotechniky nebo vypouštění lampiónů štěstí. Přesto, že výstraha a s tím plynoucí zákaz platí už od včera, v hlavním městě si z toho nikdo příliš těžkou hlavu nedělal. V noci na dnešek se například na Náplavce vesele pouštěli zmíněné lampiony a proběhl ohňostroj. Pravdou je, že v dosahu není žádné pole ani les, na druhou stranu nikdo nemůže tušit, kam až oheň "doletí". 

Zakázáno je také například odhazování nedopalků cigaret i samotné kouření na zvlášť nebezpečných místech. Lidé by si tedy měli dávat velký pozor. Není to totiž žádná legrace a přijít mohou sankce. "Porušení povinností stanovených vydaným nařízením lze postihnout jako přestupek nebo jako jiný správní delikt podle zvláštních právních předpisů," potvrdil mluvčí Středočeských hasičů Ladislav Holomčík. 

 


Životní styl

Zdraví

Hobby