Referendum rok poté: Developer vede proti Klánovicím spor o vysokou částku

Klánovičtí nechtějí, aby po jejich komunikacích jezdila auta z Počernic
  |  

Zakrátko to bude rok, co v Klánovicích proběhlo poslední referendum, ve kterém místní odmítli připojení nové výstavby v katastru Horních Počernic na klánovické komunikace. Jak se celá záležitost posunula dále, jsme se dotázali klánovického starosty Karla Horníčka. 

Referendum vyvolalo potíže

Referendum uspořádaly Klánovice před rokem, souběžně s komunálními volbami. Občané se v něm jasně usnesli, že si nepřejí, aby byly na jejich komunikace (které jsou již tak přetížené) ještě napojeny domy, které plánoval postavit rakouský developer UBM v katastru Horních Počernic. Zde mělo vyrůst na 150 nových domů, které však od silnic Horních Počernic dělí dálnice. Rozhodnutí místních se samozřejmě nelíbilo jak počernickému zastupitelství, tak rakouskému developerovi: "Proběhlé referendum (již 2. úspěšné v Klánovicích) byl jen důsledek urbanistického parazitování tohoto záměru na infrastruktuře jiné MČ. Rozvojová plocha UBM je fyzicky odříznuta od Horních Počernic dálnicí D11 a v budoucnu i souběžně vedenou vysokorychlostní tratí. Naše předminulé vedení se proti tomuto pokusu ostře nevymezilo hned na počátku tohoto záměru," sdělil nám starosta Karel Horníček. 

 

Magistrát pokutoval

Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: "V zásadě problémy s tímto záměrem jistě máme - například Magistrát nás pokutoval za otálení s připojením a napojením na vodu a kanalizaci, i když nyní je v samotných Klánovicích blokována nová výstavba kvůli nedostatečné kapacitě vodovodní sít," uvedl pro server Ctidoma.cz Karel Horníček.

 

UBM vede spor o miliony

S developerem kupodivu zavládla shoda, že původně navrhované dopravní řešení, není reálné: "Ohledně dopravního napojení , které bylo předmětem referenda, a kapacitně nebylo ani možné přes Klánovice, jsme teď s developerem ve shodě a spoléháme na novou MÚK Beranka na D11 a vybudování navazujících sběrných komunikací. S Horními Počernicemi o tomto nijak nejednáme, ale je proti nám ze strany rakouského developera UBM veden soudní spor o velmi vysokou částku jako náhradu za ušlý zisk," řekl Karel Horníček.

Klánovice uspořádaly již před lety jiné úspěšné referendum, jeho předmětem byl golf. Šlo o to, zda se má obnovit v Klánovicích golfové hřiště, které bylo proslulé za první republiky. V referendu se místní rozhodli, že zde golfové hřiště nechtějí. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru