Vilém Čáp zastupitel z Horních Počernic o hale Amazonu: "Hal je dost, další bychom neměli povolovat!"

Starosta Počernic se vyjádřila k machinacím v zákulisí...
  |  

Před nedávnem vzbudila obrovský ohlas zpráva Hospodářských novin, že v Horních Počernicích by měla vyrůst hala největší světové zásilkové služby Amazon, kde by mělo pracovat 3000 lidí. 

Na pohled na tuto výstavbu jsme se zeptali místního zastupitele za Sociální demokracii Viléma Čápa, který publikoval otevřený dopis vedení radnice a ve věci se angažuje. 

 

Kolem výstavby haly je mnoho nejasností, radnice v Počernicích tvrdí, že žádné jednání doposud nařízené není, jelikož nemají od investora žádné podklady atd. Stejně tak mlčí Amazon. Máte ještě nějaké další informace kromě těch, co vyšly v Hospodářských novinách?

Na komisi dopravy jsme začátkem srpna dostali k posouzení záměr, jehož cílem je vybudovat halu o 3 tisících zaměstnancích, která zvýší intenzitu dopravy o 2 268 vozidel denně. Komise dopravy doporučila radě městské části projekt nepodporovat kvůli už dnes neúnosné dopravní situaci v Horních Počernicích. V záměru developera se o firmě Amazon nic nepsalo. O tom, že by halu mohl využívat Amazon, informovala následně až média. Konkrétnější informace nemáme. Očekávám, že se je dozvíme od developera nebo od  vedení naší městské části, které s ním komunikuje.


Jaký je váš pohled na výstavbu obřích hal v Počernicích?

Každý rozvojový projekt přináší pozitiva i negativa. Pozitivní bývá snížení nezaměstnanosti, větší dostupnost různých typů služeb, někdy také příliv zakázek pro drobné živnostníky. Negativní je naopak zvýšení intenzity dopravy, nárůst poškození komunikací a faktické vytěžení území, které může sloužit k jiným účelům. Kdyby byly Horní Počernice místem s vysokou nezaměstnaností a minimální dopravní zátěží, byla by situace jiná. Když si porovnám klady a zápory projektu, převažují negativa. Hal je v katastru Počernic až dost, další bychom neměli povolovat. Namísto toho se musíme zamyslet nad tím, jak řešit problematickou dopravu. Přece nechceme mít na Náchodské každých 90 vteřin nový kamion. 
 

Jak by změnila život v Počernicích hala firmy Amazon?

Stejně jako hala jakékoli jiné firmy, která by sloužila k podobnému účelu. Zhoršila by se už tak kritická dopravní situace v městské části, narostl by počet dělnických profesí na našem území a chvíli by se o Horních Počernicích psalo více než v minulosti. Celý problém je o vlastní hale, nikoliv o Amazonu.


Jaká je současná situace kolem dopravy v Počernicích?

Horní Počernice obepíná hradecká dálnice a R10. Skrz hlavní ulici, Náchodskou, denně projíždějí tisíce vozidel, a v nich nejen obyvatelé Počernic. Náchodskou využívají lidé z přilehlých obcí ve Středočeském kraji nebo z okolních městských částí. Vzhledem k blízkosti velkého nákupního centra 
a situaci, kdy v průmyslové zóně za tratí pracují stovky pracovníků, obsluhují hornopočernické komunikace řádově násobek vozidel než ve standardní městské části. Klidné bydlení v Počernicích pomalu přestává být realitou.


Jak se k plánované hale staví vedení městské části?

Starostka pro Lidové noviny uvedla, že projekt vnímá jako pozitivní věc a že za určitých okolností je dokonce prestižní záležitostí. Tento postoj mě překvapuje, protože ve volebním programu, se kterým vyhrála volby, má napsáno "konec výstavby logistických hal". Na otevřený dopis, který jsem adresoval jednotlivým radním, mi odpověděla pouze starostka a radní za TOP 09. Názory ostatních členů rady neznám. Aktuálně starostka svolala k jednání předsedy politických stran zastoupených v zastupitelstvu. Mezi nimi třeba i pana Jaroslava Kočího, který ale není členem žádné politické strany. Tento formát jednání mě překvapil a vyzval jsem starostku, ať k jednání pozve všechny členy 
našeho zastupitelstva. To ale paní Moravcová odmítá - nejprve schůzka 6 "předsedů" za zavřenými dveřmi, poté jednání všech zastupitelů, a rovnou se zástupci developera. Dle mého názoru takhle nejedná starosta, který nechce stavět další logistické haly.


 

A ostatní zastupitelé?

Na sociálních sítích jsem si všiml stanovisek zastupitelů Moniky Hruškové, Alexandry Kohoutové, Evy Tůmové a Jiřího Stibora, kteří se k plánované hale staví negativně.

 

V pokračování rozhovoru se zaměříme na další obří projekty v této oblasti a postoji zastupitelstva k jejich výstavbě.

O výstavbě haly pro Amazon v Počernicích jsme vás informovali v tomto článku, dále jsme psali, že zpráva Hospodářských novin se nezakládá zcela na faktech v tomto článku