Když kůň děsí požárníky více než oheň

Situací, v níž musí hasiči manipulovat s koněm, přibývá. Minulý týden se například odehrála nehoda nedaleko Mníšku pod Brdy, při níž se převrátil přívěs s koněm.
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Správnému zacházení s majestátními zvířaty se učily dvě směny kladenských hasičů.

V roce 2013 překročil počet evidovaných koní v České republice 80 tisíc. S počtem koní roste i počet situací s těmito lichokopytníky v hlavní roli, u nichž musí hasiči zasahovat. A jelikož s vyplašeným půltunovým zvířetem není snadné pořízení, nastoupili kladenští hasiči na speciální školení v jízdárně u Smečna. Dvouhodinové výuky se ujala Bc. Kateřina Chloupková z občanského sdružení Stáj Káťa.

Ke koni se přistupuje jako k vrtulníku

Nejčastější situace, ke které hasiči vyjíždějí, je podle Chloupkové například kůň zapadlý do díry, případně volně pobíhající kůň po pádu jezdce. „Snažila jsem výcvik napasovat na krizové situace,“ říká Kateřina Chloupková. Vzhledem k tomu, že mezi zúčastněnými hasiči nenalezla žádného zkušeného jezdce, se nicméně soustředila především na manipulaci s klidným koněm. „Učili se, jak k němu přistoupit, jak ho správně ulovit na ohlávku, když na sobě nic nemá, jak se kůň bezpečně vede,“ vyjmenovává.

Hasiči prý hltali každé její slovo a bylo vidět, že je výcvik opravdu zajímá. Aby také ne, když docházelo například k takovýmto humorným situacím:  „Hlavně se nesnažte koně dohonit - to se ještě nikomu nepodařilo,“ sdělila Kateřina v průběhu školení hasičů. „A nikdy k němu nepřistupujte zezadu, protože tam nevidí a největší nebezpečí hrozí právě od zadních kopyt.“ Reakce hasičů byla skoro jednohlasná: „Takže jako k vrtulníku!“

Vzhledem k tomu, že všichni hasiči patřili k úplným začátečníkům, učili se manipulaci s klidným koněm.

Jančícího koně se bojí i veterináři

Kateřinu čeká ještě výcvik poslední směny. Ráda by však ve školení hasičů pokračovala. „Na pokračování nejsme dohodnutí, ale ráda bych jim to navrhla. Co jsem se dozvěděla od pana velitele Strádala, tak statisticky je zásahů spojených s koňmi už poměrně hodně. Chtělo by tedy začít se tomu trochu tréninkově věnovat. Později už se to dá posunout, nasimulovat a předvést jim, jak kůň vypadá, když je vystresovaný,“ říká s tím, že napoprvé by bylo zcela bezpředmětné učit hasiče manipulovat s vyděšeným koněm.

„Za sebe můžu říct, že jim nezávidím, když je ten kůň v krizové situaci opravdu vyděšený. Není to lehké ani pro zkušené koňáky. Lézt k vystresovanému koni spadlému někde v díře se podle mě neodváží ani půlka veterinářů, natož koňáků, ale oni tam prostě musí. Je potřeba, aby se na to vybavili,“ dodává. Jak si první směna hasičů výcvik užila, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Čtěte také:

Hořovičtí hasiči jsou ve vyprošťování 27. na světě

Budou hasit i na vlastní oslavě

Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci, vlasti k rozkvětu


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru