7 pro a proti týmové práce

Práce v týmu je při neuváženém zadání jako loterie. Buďto vám usnadní vaše problémy, nebo se ošklivě zvrtne, protáhne a prodraží.
 

Leží před vámi náročnější úkol či projekt a vy váháte, zda ho svěřit odpovědnému jednotlivci, nebo rozdělit úkoly sehranému týmu? Zodpovězte si několik následujících otázek.

  • 1) Potřebujete se správně rozhodnout? Máte-li před sebou náročný úkol se zatím neznámým řešením, svěřte úkol k vyřešení týmu. Ne nadarmo se říká, víc hlav, víc ví. Správně načasovaný brainstorming zabrání tomu, že se zaseknete na prvním řešení, protože nic lepšího už zkrátka nevymyslíte.
  • 2) Potřebujete se rychle rozhodnout? Pokud vás tlačí čas, může vás rozhodování v týmu stát zbytečné minuty navíc. Víc hlav totiž také více diskutuje. Ne každá debata přitom musí být nutně produktivní…(Máte-li problémy s time managementem pravidelně, přečtěte si článek Jak získat více času?).
  • 3) Hledáte řešení nebo kompromis? Zda a jak efektivně se dokáže tým na něčem shodnout, záleží na mnoha faktorech. Můžete mít v týmu různě zkušené lidi, poháněné odlišnými motivacemi. Řešení, k němuž tým nakonec dojde, proto může být pouhým kompromisem, za nímž si ve výsledku nikdo nestojí.
  • 4) Jak náročný je úkol? Jaké kompetence vyžaduje? Úkoly, které jsou vhodné pro týmovou práci, obvykle vyžadují více znalostí, kompetencí a dovedností. Jedná-li se o úkol složitý, který však zvládne jeden kvalifikovaný odborník, nemá smysl zaměstnávat jeho řešením celé oddělení.
  • 5) Máte na to ty správné lidi? Úkol může být pro týmovou práci sebelepší, občas ve své firmě přesto nenajdete, co hledáte. Jedná-li se o jednorázový projekt, nebojte se outsourcingu. Je také dost možné, že specifické kompetence budete potřebovat jen v určité fázi projektu. (Na to, aby byl tým kompatibilní byste ale samozřejmě měli myslet už při výběrovém řízení. Přečtěte si, proč by měl kandidát zapadnout do týmu i lidsky.)
  • 6) Kdo je za co zodpovědný? Pracuje-li na úkolu jednotlivec, uvědomuje si svou zodpovědnosti poměrně jasně. Ve skupině však vždy může dojít k jevu takzvaného rozložení zodpovědnosti. Tomu zabráníte efektivně tím, že jasně vytyčíte oblasti zodpovědnosti pro konkrétní osoby ještě před tím, než začne tým spolupracovat.
  • 7) Kolik můžete investovat? Nyní se nebavíme pouze o financích. Kromě peněz vás totiž každý projekt stojí hromadu času a v případě týmové práce i lidského kapitálu. Při správném rozdělení úkolů můžete v týmu vyřešit problém rychleji. Na druhou stranu hrozí, že se zaseknete v nesmyslných schůzkách a debatách, kterými zdržujete lidi od práce. Zvažte proto vždy předem, nakolik práce v týmu představuje pro firmu drahé/levné řešení. 

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru