Konečně skvělá detektivka, nebo promarněná šance? Skončila minisérie Vodník

Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Včera večer měli diváci možnost zhlédnout poslední díl Vodníka, detektivní minisérie natočené podle knihy Michala Sýkory. Několik dobrých komediálních sérií už jsme v televizi od začátku roku viděli. Je Vodník první pořádnou detektivkou?

Dá se říct, že Vodník skončil včera večer tak trochu symbolicky. Zatímco první měsíce nového roku se mohli diváci spokojit s českými seriály, nyní se jejich zraky patrně upnou k zahraniční produkci. Na stanici HBO je už dnes možné zhlédnout první díl osmé a závěrečné série Hra o trůny, asi nejpopulárnější seriálové záležitosti současnosti.

První třetinu roku si však mohli seriáloví nadšenci, kteří přibývají snad každým dnem, vcelku bohatě vystačit s tuzemskými seriály. A situace, kdy by se u nás během několika měsíců urodilo hned několik dobrých, ba skvělých seriálů, rozhodně není běžná. Výrazný úspěch Mostu! již nemá smysl znovu připomínat. Skvělá však byla i Zkáza Dejvického divadla či Terapie s Karlem Rodenem v hlavní roli, seriál, který vznikl v produkci televizní stanice HBO. Připojil se k těmto seriálům, k nimž se diváci dozajista mohou vracet, i včera ukončený Vodník.

Rychlý rozjezd

Třídílná minisérie měla velice neobvyklý začátek a je možné, že ti se slabším žaludkem nevydrželi první minuty a televizi raději vypnuli. Vodník totiž začal vraždou kojence. Ne samozřejmě nijak explicitně podanou, ale mnohým z nás stačí o něčem podobném slyšet, abychom byli dostatečně znechuceni. Pokud si však připomeneme již zmiňovanou Hru o trůny, zjistíme, že expozice Vodníka zas tak přehnaná není.

Roky staré a téměř zapomenuté vraždy kojence se ujme majorka Marie Výrová, kterou skvěle zahrála Klára Melíšková. Marii Výrovou o znovuprošetření případu požádá jedna ze svědkyň. Ta kvůli vraždě malého Lukáše i po letech trpí nočními můrami. A je přesvědčena o tom, že matka Lukáše, která pár dní po smrti svého dítěte spáchala sebevraždu, nemá s vraždou co do činění. Právě její dobrovolný odchod ze života totiž pokládala policie za ne sice stoprocentní, ale dostačující projev přiznání.

A tak si Klára Melíšková v roli ostřílené vyšetřovatelky vzala v práci dovolenou a tři neděle po sobě hledala stopy v případu, který už byl dávno zameten pod koberec. Jak se okolnosti vraždy malého Lukáše odkrývají, ukazuje se, že v případu hrály roli i poněkud vyšší mocenské poměry, než se na první pohled zdálo.

Twin Peaks počesku? 

Vodník vycházel z velice propracované zápletky. Michal Sýkora je ostatně jedním z nejobratnějších současných českých detektivkářů. A právě díky zápletce bylo možné minisérii režiséra Viktora Tauše odpustit některé nedostatky, které by normálně byly při sledování překážkou. Je to třeba místy až přílišná ornamentálnost záběrů. Vodník je jedním z nejosobitějších seriálů, nadto kriminálních, které jsme v posledních letech mohli vidět.

Alespoň co se týče české produkce. Ne snad že by šlo o podobné rozbíjení žánru, jako tomu bylo v případě kultovního Městečka Twin Peaks Davida Lynche. V případě Vodníka jde pořád o poměrně konvenční detektivku. Neobvyklé záběry a prostředí, míšení kriminální zápletky a balady Vodník Karla Jaromíra Erbena – to vše dělá z Vodníka titul, který z produkce poněkud trčí.

A rozhodně se nedá říct, že špatným směrem. Přestože bychom nějaké mouchy našli, jedná se o jeden z dalších skvělých tuzemských seriálů tohoto roku. Můžeme se jen těšit, co na nás čeká v příštích měsících. Vedle Hry o trůny, samozřejmě.