Pražská muzejní noc už dnes večer. Přehled otevřených budov

Národopisné muzeum - Národní muzeum
 

V sobotu odstartuje třináctý ročník Pražské muzejní noci. Seznam zpřístupněných budov se rozrostl o nováčky, chybět nebude ani bohatý doprovodný program. Jednotlivé instituce budou zdarma spojeny pravidelnými autobusovými linkami.

V sobotu 11. června proběhne již třináctý ročník Pražské muzejní noci. Brány celkem padesáti dvou galerií a kulturních institucí se otevřou přesně v 19:00, návštěvníci si budou moci zdarma projít více než osmdesát budov po Praze až do jedné hodiny po půlnoci.

Prvního ročníku Pražské muzejní noci v roce 2004 se zúčastnilo 50 000 návštěvníků. O rok později se počet zdvojnásobil. Loňský rok si muzejní noc nenechalo ujít 150 000 lidí. Pořadatelé očekávají, že letošní rok bude rekordní.

Poprvé zpřístupní budovu Český rozhlas nebo historické Karolinum 

Letošní Pražská muzejní noc se rozrostla o nováčky, nově můžete navštívit budovu Českého rozhlasu, Galerii Lucernu – Prostor pro současné umění, Galerii Vědu a umění Akademie Věd České republiky, také Národní památník hrdinů heydrichiády, Slovenský dom v Prahe a historickou budovu Karolina.

Navštivte například Letohrádek Hvězdu - Památník Národního písemnictví

V pražské metropoli bude zpřístupněno na osmdesát významných budov, které stojí za to navštívit. Mezi nimi jsou například Národní muzeum, Colloredo-Mansfeldský palác, Galerie AMU, Klášter sv. Anežky české, Lapidárium Národního muzea, Maiselova synagoga, Novoměstská radnice, Palác Kinských, Šternberský palác, Zámek Troja a mnoho dalších. Podívejte se na kompletní seznam institucí, které můžete navštívit. Vstup do všech památek je zdarma, jedinou výjimkou je Národní kulturní památka Vyšehrad, kde zaplatíte vstupné symbolickou jednu korunu.

Přehled zpřístupněných budov najdete zde.

Vyhlásili jsme vítěze soutěže o nejhezčí radnici ve středu Čech. Která to je?

Muzea a galerie budou propojeny pravidelnými autobusovými linkami

V sobotu od půl sedmé večer bude pro návštěvníky připraveno deset linek autobusů, které budou spojovat jednotlivá muzea a galerie, aby bylo možné navštívit co největší množství míst za co nejkratší čas.

Devět linek autobusů bude vyjíždět ze Staroměstského náměstí, desátá linka ze Smíchovského nádraží. Intervaly mezi jednotlivými autobusy se budou pohybovat mezi pěti až osmi minutami. Na jízdní řády se můžete podívat zde.

Doprava těmito speciálními spoji bude zdarma, navíc všechny autobusy, které během Pražské muzejní noci vyjedou do ulic, budou nízkopodlažní.

Během muzejní noci nebudou chybět ani doprovodné akce

Mezi doprovodným programem jsou koncerty vážné hudby

S Pražskou muzejní nocí jdou ruku v ruce i doprovodné programy, které každoročně získávají pozitivní ohlas. Těšit se můžete na koncerty, přednášky, divadelní představení, výtvarné dílny i akce pro děti.

Univerzita Karlova pořádá pro děti v Karolinu „Vejšku pro nejmenší“, na Fakultě architektury ČVUT navštivte grilování, v Goethe-Institutu se naučte během deseti minut německy, u Národního památníku na Vítkově se staňte režisérem nebo navštivte folklorní či indiánský koncert. Na návštěvníky čekají desítky stanovišť, mezi kterými si každý najde svůj objekt pozornosti.

Sobotní noc si naplánujte v aplikaci

Pořadatelé připravili pro návštěvníky užitečnou vychytávku. Vyvinuli aplikaci, ve které si snadno naplánujete, která místa muzejní noci chcete navštívit.

Na infostánku si pořiďte placku Pražské muzejní noci

Vyhrajte tričko Pražské muzejní noci

Na oficiálních stránkách Pražské muzejní noci pro rok 2016 se můžete zúčastnit fotosoutěže. Pokud odpovíte správně na otázky, můžete být mezi deseti vylosovanými výherci, kteří obdrží tričko s logem Pražské muzejní noci.

V plánu jsou uzavírky silnic

Kvůli očekávané vysoké návštěvnosti uzavře Magistrát hlavního města Prahy některé silnice. Nebude možné projet ulicí 17. listopadu, a to v úseku Kaprova - Pařížská. Uzavřený bude také úsek mezi náměstím Curieových - Na Rejdišti na Dvořákově nábřeží.

Ulice Na Rejdišti bude uzavřená úplně. Poslední z ulic, kterých se uzavírky dotknou, bude Břehová, a sice v úseku mezi 17. listopadu - Dvořákovo nábřeží.

Objížďka bude vedená obousměrně po trase ulic Jana Palacha, Mánesova mostu, nábřeží Edvarda Beneše, Čechova mostu. 

Votvírák 2016 otvírá v Milovicích festivalovou sezonu. Přečtěte si opatření.

Životní styl

Hobby