Světová média si všímají českých demonstrací. Srovnávají i s listopadem 1989

Premiér Andrej Babiš přišel s novou "převratnou" myšlenkou, že Evropská unie škodí České republice tím, že ve své auditu hovoří o jeho střetu zájmů i o možném vracení dotací. Těžko říct, jaké důvody by k tomu EU měla. Mnohem více skutečné je, že si zahraniční média všímají demonstrací na náměstí po celé zemi. "Reklamu" nám dělá předseda vlády opravdu úžasnou. 

05.06.2019 - 10:00  
Lidé často poukazovali na komunistickou minulost premiéra Babiše a jeho činnost v StB
Zobrazit fotogalerii (4)

Demonstraci za demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové dnes zaznamenaly i velké světové agentury, které protest označují za jeden z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters je demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie.

Největší za poslední roky

Demonstrace se podle agentur Reuters, DPA či APA zúčastnily desítky tisíc lidí, agentura AFP píše o zhruba stovce tisíc účastníků. Sami organizátoři akce odhadli počet lidí na Václavském náměstí na 120 000.

Vysoká účast činí podle agentury Reuters z protestu na Václavském náměstí "jednu z největších demonstrací od sametové revoluce, která ukončila komunistickou vládu v roce 1989". Agentura AFP označuje manifestaci dokonce za "největší za poslední desítky let".

Německý list Süddeutsche Zeitung článek o demonstraci nadepsal titulkem "Václavské náměstí, o 30 let později", kterým rovněž odkázal na události z listopadu 1989. AFP připomněla, že demonstranti se sešli na místě, které je pro české dějiny vysoce symbolické.

Populistický miliardář

Zahraniční média čtenáře informují o nedávno zveřejněném návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů českého premiéra i o obavách demonstrantů o nezávislost české justice, které vyvolalo jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti.

Připomínají také, že Babiš, kterého například agentura AP označila za "populistického miliardáře", veškerá obvinění vehementně odmítá a dnes označil návrh auditní zprávy EK za útok na Českou republiku.