Ukradl půl miliardy a slehla se po něm zem. Poslední stopy Procházky vedou do jižní Ameriky

Santiago je druhé největší město Dominikánské republiky, na jejímž území se má Procházka pohybovat.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Genialita jeho zločinu tkvěla v jeho jednoduchosti, a hlavně mistrném zahlazováním stop. Jméno František Procházka se stalo symbolem boje chudých občanů se zkorumpovanou sítí bank, takto si alespoň mnozí lidé tehdy krádež idealizovali, nejspíš také proto, že zloděj kradl bez použití zbraně či násilí. Kam uprchl a je stále na živu? to jsou otázky, na které se pokusíme najít odpověď. 

Když se jednoho prosincového dne měnila směna v pražské bezpečnostní agentuře G4S Cash Services vše proběhlo jako obvykle. Uběhla chvíle střídající sekuriťák si všiml, že není něco v pořádku. Boxy s penězi byly prázdné, nastala panika.

Půl tuny peněz v nenávratnu

Byla vánoční doba a tržby, jak známo, bývají obrovské. Peníze se v bezpečnostní agentuře přepočítají a jdou do bank. První zúčtování probíhá samozřejmě už na prodejně. Lidé z bezpečností agentury rychle spočítali výši ztrát, a ta jim skoro vyrazila dech. Zmizelo více než půl miliardy korun ( 540 891 700), většina byla v bankovkách vyšší hodnoty, celková váha ukradených peněz byla neuvěřitelných 500 kilogramů.  

Pytle s hotovostí naložili jako brambory

Je možné, že si celou kauza pamatujete z médií, stejně jako si mnoho lidí pamatuje, kde byli a co dělali 11. září 2001, celý případ masivně rezonoval v českých médiích. Tehdy stále neznámému lupiči fandilo mnoho Čechů, okradl dle nich zlé banky a nikoho přitom nezranil. Kriminalisté rozjeli vyšetřování, byli tehdy pod velkým mediální tlakem. Celkem brzy zjistili, že stopy vedou k zaměstnanci oné agentury, který se jmenoval František Procházka. Vycházeli přitom hlavně ze záznamů bezpečnostních kamer. Proti detektivy, zde byly dva inkriminované okamžiky. Když do budovy přijela bílá dodávka, na záznamu bylo vidět, jak se řidič snažil nešikovně zacouvat k rampě. Dalším byl moment, kdy Procházka přelepil kameru páskou. Neudělal to však pořádně a odkrytý růžek kamery snímal jeho počínání. Pytle s penězi naházel do dodávky. Jeho akce netrvala ani deset minut.Bílá dodávka odvezla peníze jako obvykle.  

Zatčení komplice

Procházka v klidu ukončil směnu. Tedy alespoň podle záběrů, kolegové naopak tvrdili, že byl nezvykle nervózní. Odjel, možná se i pozdravil s vrátným. Od té doby jej už oficiálně nikdo nespatřil. O jeho dalším osudu však existuje řada domněnek a informací, některé informace zveřejnili sami policisté, nebo se dostali do éteru jinak. Vyšetřovatelé šli neúprosně po jeho stopě, která vedla na frankfurtské letiště. Je to obrovský labyrint, létá se odsud hlavně do Ameriky a Asie.  

Policisté zatkli Milana Čermáka, následně zjistili, že to byl on, kdo řídil bílou dodávku. Ta byla sestavena z několika dalších, aby ji nešlo identifikovat, měla polepy bezpečnostní agentury a vypadala jako oficiální dodávka na převoz peněz. Čermák u soudu vše popíral, i to, že dodávku řídil, pachové stopy se do ní dostaly, dle toho, co tvrdí již dříve, když spolu s Čermákem v dodávce seděli. Soudu jeho obhajoba nepřišla důvěryhodná a byl poslán do vězení na 9 let, Procházka dostal v nepřítomnosti stejný trest, dosud do vězení nenastoupil.  

Nejhledanější Čech

Procházka se dostal na seznamu nejhledanějších lidí světa a byll zařazen na seznam Interpolu. Detektivové mu nikdy nepřestali jít po krku. Udělali si šetření kolem jeho osoby a přišli na to, že už v jedné firmě, ve které se kradlo jako sekuriťák pracoval. Podle vzpomínek na rozhovor s vyšetřovatelem, který vedl krimi reportéra Jakuba Kvasnička, tehdy mezi podezřelými skutečně vyslýchali Procházku a jeho odpovědi jim nepřišli důvěryhodné.

Také zjistili, že má černý pásek v agresivní odnoži karate (zápasy v tomto stylu probíhají pouze v Rusku), dále výcvik přežití v Izraeli. Před očima se jim složil profil pachatele, který se na svou trestnou činnost dokonale připravil. Také pátrání mezi jeho známými nic nepřineslo, byl introvert a kamarádů moc neměl. Údajně se také v mládí účastnil krajně pravicových setkání. Po nenápadném pracovníkovi bezpečností agentury, který vypadal jako tisíc dalších: pivní pupík, mohutnější postava a bytelný řetěz kolem krku, se doslova slehla zem.  

Horká stopa v Americe 

Vyšetřovatelé počítali také s verzí, že je Procházka mrtev a byl pouze „bílý kůň“, jeho otec se pro televizi Prima vyjádřil slovy: „Ten chlapec dnes už možná ani nežije“. Lovci lebek, jak se říká profesionálním policistům hledajícím dlouho uprchlé pachatele v zahraničí, dostali tip, kde se má František Procházka nacházet. Měla to být vytyčená oblast v Jižní Americe a Karibiku.

V roce 2011 se objevilo svědectví jiného nejmenovaného bohatého podnikatele, že v Karibiku potkal Čecha, který si má nechat říkat John, to měl být Procházka, aby jej nechytili, tráví většinu svého času na lodi. Říká se, že byl spatřen konkrétně v Dominikánské republice Tuto verzi potvrdil také malíř a cestovatel Jiří Máška. Je tedy dost pravděpodobné, že je stále na živu, možná rozmnožuje své jmění, žije však ve stálém strachu z toho, že se policisté objeví na prahu jeho domu. Je zde ještě jedna otázka, co se stalo s penězi? Převezl je letadlem, nebo po někdo pomohl? Na tuto záhadu neznají odpověď ani policisté.  

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL:Putin není ani zdaleka sám, tvrdí generál Šedivý. A Baba Vanga viděla, že se na Ukrajině nezastaví