Příznaky a rizika nedostatku magnesia: Co potřebujete vědět a jak se vyhnout zdravotním komplikacím

Při nedostatku hořčíku se může objevit únava
  |  Komerční sdělení

Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je často přehlížený zdravotní problém s různorodými příznaky. Symptomy nízké hladiny hořčíku mohou být totiž jak fyzické, tak psychické.

Funkce svalů

Pro správnou funkci jsou potřebné různé minerály. Jakmile chybí jen jeden, vzniká nerovnováha a objevují se problémy. Jedním z důvodů, proč je tedy dostatek hořčíku důležitý, je jeho schopnost přispívat k normální činnosti svalů. Míváte záškuby, třes nebo křeče? I to mohou být typické symptomy nedostatku magnesia.

Značné množství hořčíku můžete ztratit také pocením – například pokud hodně sportujete nebo máte fyzicky náročné zaměstnání. Jestliže tedy hledáte tipy, jak začít běhat, neměli byste zapomenout také na suplementaci minerálu. Samozřejmě, platí to i pro další sporty.

Únava

Při nedostatku hořčíku se může objevit také únava. Minerál totiž přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Nedostatek magnesia může být způsoben i stresem, s náročným životním stylem proto může stoupat potřeba minerálu. Nabízí se přitom různé způsoby, jak doplnit hořčík. Jednou z možností jsou doplňky stravy, jejich užívání byste měli nejprve konzultovat se svým lékařem.

Nervová soustava

Hořčík celkově přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Pokud jej tedy nemáte dostatek, může ovlivnit i vaše psychické zdraví. Jedním z příkladů je apatie, která se vyznačuje duševní otupělostí či nedostatkem emocí. Nízká hladina magnesia je spojována také se zvýšeným rizikem deprese a úzkostí.

V některých případech může být deficit tohoto minerálu diagnostikován pozdě, protože zjevné příznaky se objevují až v okamžiku, kdy je hladina výrazně nízká. Proto je podstatné množství hořčíku sledovat a nebrat to na lehkou váhu.