Vaginální hygiena: Neintimně o intimnu

Intimní hygiena je hlavně v létě hodně důležitá
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Jak moc je důležitá hygiena v rámci těch nejvíce intimních míst ženského těla? Možná více, než si myslíte. Podcenění totiž může znamenat velký problém. Co vše oslabuje vagiální imunitu?

Vaginální sliznice, podobně jako kůže nebo jiné sliznice, tvoří bariéru před vstupem bakterií, virů a hub do organismu. Hlen, který produkují drobné žlázky v oblasti krčku dělohy, tvoří pomyslnou výstelku samotné pochvy.

Zdravá sliznice je stále zvlhčována tímto hlenem s gelovou strukturou. Ten zabezpečuje správnou hydrataci tkáně, podporuje kyselost prostředí, chrání sliznici před poraněním a zvyšuje také její přirozenou obranyschopnost. Pokud je sliznice v pochvě dostatečně zvlhčená, nehrozí její drobná poranění nebo infekce.

Kdybychom se na buňky zdravé a dobře zvlhčené sliznice podívali pod mikroskopem, zjistili bychom, že jsou dostatečně velké a lehce se dělí. Pokud se ovšem z nějakého důvodu produkce hlenu sníží, sliznice se ztenčí, díky čemuž se zmenší i buňky a také jich výrazně ubyde. Právě v ten moment je pochva náchylná na poranění nebo vznik infekcí.

Základem je kyselé pH

Díky němu se ve zdravém prostředí pochvy drží Lactobacillus vaginalis, který je tak trochu pomyslným "poševním policistou". Tomu se nejlépe daří hlavně v kyselém prostředí, tudíž tam, kde je pH menší jak 4,5. Laktobacil je nejvýznamnějším faktorem pro zachování rovnovážného stavu a obrany před přemnožením patogenních bakterií.

Podílí se totiž na přeměně glykogenu na kyselinu mléčnou, a tím udržuje kyselost vagíny zastavuje růst mnohých patogenních mikroorganismů. Porušení pH způsobí jeho vymizení, objevuje se výtok, který je často spojený se svrběním a pálením.

Samotná základní hygiena je klíčová

Už malá děvčátka by se měla naučit základním hygienickým návykům. Nevyhnutelná je pravidelná hygiena intimních oblastí. Doporučuje se mytí rodidel čistou vodou každý den. Časté mytí genitálií mýdlem mění pH vnějšího genitálu, což paradoxně škodí. Důraz se klade i na dostatečné osušení, protože i vlhké, zapařené prostředí je pomyslnou vstupní bránou pro infekci.

Co poškozuje buňky sliznice?

Je to hlavně nevhodná kosmetika, koupaliště, prací prášky, aviváže a protirakovinová léčba. Vaginální sliznice se přirozeně oslabuje během těhotenství a kojení či po ostranění vaječníků.

Zvláštní kapitolou je pak osobní hygiena během menstruace. Menstruační krev má totiž vyšší pH, a proto může ovlivnit celou rovnováhu v pochvě. Během menstruace navíc ubývá kyseliny mléčné a dochází k většimu propojení vnějších a vnitřních rodidel, proto také vzniká vyšší riziko průniku patohenních mikroorganismů do pohlavního systmu, kterými jsou děloha a vaječníky.

Významné prokrvení v oblasti celé malé pánve a hormonální změny riziko zánětu ještě výrazně zvyšují. Co se týká správné hygieny v tomto období, je lepší úplně vynechat koupání ve vaně a raději se častěji sprchovat.

Intimní hygiena důležitější než celková

Pohlavní orgány jsou totiž daleko citlivější než ostatní části těla. V dnešní době je na trhu skutečně velké množství produktů, které jsou určeny přímo na intimní ženskou hygienu. Jsou to mýdla, emulze, gely, které spolehlivě zabraňují infekcím a zánětům, udržují a obnovují přirozené vaginální prostředí a snižují vznik výtoků.

Často také obsahují kyselinu mléčnou, pantenol, vitamín E, antisepticky působící čajovníkový olej nebo další látky. Velmi důležité je v praxi podobné přípravky použít, jiné totiž mohou negativně působit na hodnoty již zmiňovaného pH.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru