Proč některé ženy po sexu pláčou? Muži za to nemohou, překvapivé důvody vysvětluje odborník

Otázka, zda hraje roli to, koho v posteli máme, je vyřešena - nehraje
 

Existují ženy, které po orgasmu nemají jen pocit euforie a uvolnění. Dostaví se totiž něco, co by se po uspokojivém sexu dít nemělo - pláč. Pak si určitě většina mužů pokládá otázku: Stalo se něco, nelíbilo se jí to snad? Jenže ono je to všechno malinko jinak. Řeč je totiž o poskoitální dysforii. Jaká je vlastně její příčina?

Je pravdou, že oproti poporodním problémům je post-sexová deprese takovým menším veřejným tajemstvím. Jenže je třeba ji brát vážně, jelikož postihuje každou třetí ženu. Alespoň tak hovoří výzkum uskutečněný ve Škole psychologie a poradenství při australské Queensland University of Technology. Tam se testovaly mladé ženy a tyto výsledky vzešly i v případě, že se jim pohlavní styk líbil a byl pro ně uspokojující.

Příčina smutku je dosud neznámá

Robert Schwitzer, který byl jedním z realizátorů tohoto výzkumu, se nechal slyšet, že hned 10 % žen zažívá podobné stavy s určitou pravidelností. „Více než třetina žena pak uvedla, že prožila alespoň chvíli během svého sexuálního života příznaky poskoitální dysforie. Ještě více překvapivé bylo zjištění, že 10 % žen trpí těmito příznaky častěji nebo dokonce ve většině případů,“ potvrdil uznávaný odborník.

Za normálních okolností se rozlišují fáze sexuální aktivity nebo období těsně po sexu, které vyvolává pocity zdaru společně s psychickou a také fyzickou relaxací. Pokud se ale podíváme na pocity žen, které mají poskoitální dysforii, pak se jedná o naprosto jiné pocity, které přicházejí bezprostředně po sexuálním aktu. Jedná se o melancholii, plačtivost, úzkost nebo také podrážděnost.

Pokud máte pocit opravdového rozrušení po každém styku, pak to svědčí o problému. V tom případě může pomoci sexuální terapie nebo poradenství. Může se totiž jednat o problém ve vztahu, byť nikoli v oblasti sexu.

Změna hormonů po orgasmu?

Obecně platí, že je příčina těchto stavů neznámá a pravděpodobně vůbec nesouvistí s tím, koho v posteli v daný moment máte. Mluví se ale o tom, že poklesnutí nálady může způsobit změna hormonů po orgasmu. I když to dává svým způsobem smysl, podobná hypotéza dodnes není vědecky podložená.

Spekulace o tom, že by se mohlo jednat obecně o problémy se sexem jako takovým nebo dokonce s určitým partnerem, se naopak jednoznačně vyvrátily. Ženy, které jsou po sexu smutné, jinak neměly více nebo méně problémů ve svém normálním životě.

Závislé ženy bývají častěji narušené

Výhodu v tomto případě mají ženy, které nejsou na svého partnera příliš citově vázáné. Naopak ty, které jsou na nich někdy až závislé, jsou po milování častěji emočně narušené, než tomu bývá u ostatních žen.

Může to být tím, že ženy, které ve svém partnerství v psychologickém smyslu “splynuly”, mají problém s tím, že se po vrcholu od svého partnera vlastně “uvolnily”. Mají tak spolu sex a potom je to pryč. Partner totiž odejde do koupelny nebo se otočí na druhou stranu a to je právě pro ženy, které trápí poskoitální dysforie, podobně bolestivé jako třeba rozchod.

Dobrou zprávou je, že pokleslá nálada naštěstí po několika minutách, v horších případech hodinách, sama od sebe zmizí. Pomáhá ale také teplá sprcha nebo sexuální doznění v podobě mazlení s přítelem. Podle studie ale špatná nálada odpochoduje z hlavy relativně rychle.

Hrají roli špatné zkušenosti?

Takové myšlenky okolo tohoto tématu jsou samozřejmě nasnadě. Člověka totiž hned napadne, že depresi po sexu musí zákonitě prožívat žena, která měla v minulosti ve svém sexuálním životě problémy nebo byla dokonce nějak zneužívána. Podle studie to ale vypadá, že právě tyto ženy jsou jen malou skupinou těch, které mají problémy s poskoitální dysforií.

KAM DÁL: Jak zkrátit cestu k ženskému orgasmu? Existují praktiky, které nikdy nezklamou.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru