Smrtelná plicní hypertenze: Nemocí můžete trpět, aniž byste to věděli. Lékaři popisují příznaky

Plicní hypertenze je bohužel smrtelná
  |   zajímavost

Zvýšený tlak v plicních cévách, to je plicní hypertenze. Pokud se zadýcháváte při chůzi do schodů nebo vás bolí na hrudi při fyzické námaze, měli byste být pozorní. Tato nevyléčitelná nemoc je bohužel často téměř "neviditelná", příznaky se dají zaměnit s jinými, banálnějšími onemocněními. Přitom včasná diagnóza je v boji s nemocí zásadní.

Největší záludnost choroby podle kardiologa Pavla Jansy spočívá právě v tom, že má podobné příznaky jako řada jiných onemocnění. Její důsledky jsou přitom velmi vážné. Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé strany srdce, která se postupně zvětšuje. To může časem vést i k selhání srdce.

„Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami,“ říká doc. MUDr. Pavel Jansa, kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Dalšími příznaky mohou podle něj být také modré zbarvení rtů a kůže kvůli nedostatečnému okysličení krve nebo otoky kotníků a nohou. Plicní hypertenzí podle dat WHO trpí až jedno procento světové populace.

Pacienti přicházejí pozdě

Když je choroba v pokročilém stadiu, léčba je mnohem složitější. „Kvůli relativní vzácnosti onemocnění často i praktické lékaře tato možnost napadá jako poslední a pacienty léčí například na astma,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Jansa. Pokud nelze dušnost zdůvodnit jiným onemocněním, měl by pacient absolvovat ultrazvuk srdce a následně navštívit specialisty.

Příčin plicní hypertenze je podle lékaře celá řada, nejčastěji vzniká jako komplikace jiného onemocnění plic a srdce. Může ale vznikat i v důsledku autoimunitních onemocnění nebo plicní embolie. „Druhů plicní hypertenze známe několik, v posledních letech se zájem soustředí zejména na plicní arteriální hypertenzi a na chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi, hlavně kvůli významným pokrokům v léčbě. Díky nim jsme snížili počet obětí na jednotky procent ročně,“ má jasno doc. MUDr. Pavel Jansa. Zmíněnými druhy plicní hypertenze se podle něj v Česku léčí zhruba 1 000 pacientů, každý rok zhruba 150 přibude. Podle odhadů lékařů ale několik tisíc lidí o své diagnóze vůbec neví.

Nemoc zasahuje lidi napříč populací

Nejčastěji lékaři plicní hypertenzi léčí přípravky, které pomáhají roztahovat plicní cévy. Druhou možností je operace, kterých se v Česku vykoná asi 30 ročně. Léčba je tak poměrně nákladná. 

„Plicní hypertenze zasahuje lidi napříč populací, ale při včasném zahájení léčby mají pacienti šanci na delší a kvalitnější život. Proto je osvěta vedoucí k časnějšímu rozpoznání nemocí velmi důležitá,“ doplňuje Dominika Carvanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí.

KAM DÁL: Svědectví ze srpna 1968: Ruský voják se zbláznil a jen tak postřílel několik lidí.


Hobby