Chodcům jde v zimě o život. Do nebezpečí se však často dostávají vlastní hloupostí

Řidiči mnohdy ani nemají šanci zabrzdit
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Zima je pro řidiče, ale také pro chodce, daleko náročnějším a nebezpečnějším obdobím než zbytek roku. Je více tma, chodci na vozovce nejsou vidět, chodníky i silnice jsou často namrzlé a kloužou, což může být příčinou nehod a nepříjemných zranění.

Chodci by neměli podceňovat zejména reflexní prvky, které dokáží v mnoha případech předejít závažné dopravní nehodě. Stejně tak musí věnovat zvýšenou pozornost provozu na vozovce i na chodníku, o to více během předvánočního shonu. Dejte proto pozor na hlavní rizika, která s sebou zima přináší.

Brzy se stmívá, nejste vidět

Reflexní prvky jsou důležitým bezpečnostním doplňkem nejen pro děti. Pro všechny chodce mimo obec jsou dokonce povinností, pokud se za snížené viditelnosti pohybují po krajnici nebo okraji vozovky v místě, kde není veřejné osvětlení. Jejich nošením ale rozhodně nic nezkazíte ani ve městě. Naopak.

Pro řidiče je chodec v odlesku světel od mokré vozovky velmi špatně viditelný a snadno přehlédnutelný přes stále se špinící sklo. Nejvhodnější je reflexními prvky označit zejména konce rukávů, pas a oblast mezi kotníky a koleny. Vidět bychom měli být z jakéhokoliv úhlu. Nabídka reflexních prvků je dnes opravdu široká a na výběr je z reflexních pásků, odrazek, oblečení, batohů nebo nálepek.

Brzdná dráha se prodlužuje

Při pohybu po komunikaci by se chodec rozhodně neměl spoléhat pouze na reakce řidiče. Brzdná dráha auta se totiž ve špatném počasí prodlužuje, a tak i v případě, že si řidič chodce všimne včas, předejít tragické nehodě už nemusí být v jeho silách. Jako chodci bychom tak měli ve vlastním zájmu dbát na bezpečný pohyb po komunikaci.

Připomeňme si proto dvě základní pravidla pro přecházení: chodec je povinen použít přechod pro chodce, podchod nebo nadchod vždy, když od něj není vzdálen více než 50 metrů, a v případě přechodu pro chodce na něj nesmí vstupovat těsně před přijíždějící vozidlo, a zároveň na něm nemá přednost před tramvají a vozidly jedoucími s rozsvíceným modrým majákem. Tam, kde není možnost jít po chodníku, se chodí vždy vlevo proti směru přijíždějících vozidel a jednotlivě za sebou. To se ale nevztahuje na organizovanou skupinu chodců, která se podle dopravních předpisů musí pohybovat na pravém kraji vozovky.

Nebezpečný společník: mobil a sluchátka v uších

Mnoho dopravních nehod je způsobeno tím, že jsou chodci roztržití a nesoustředí se na dění kolem sebe. Často věnují veškerou svou pozornost mobilnímu telefonu nebo mají sluchátka v uších. Tím omezují své dva hlavní smysly, které by je na případné nebezpečí upozornily – zrak a sluch, a zkrátka bezmyšlenkovitě vstoupí do vozovky přímo před projíždějící vozidlo.

Ačkoliv žijeme v době moderních technologií a poslouchat hudbu, rádio či sledovat videa na sociálních sítích za chůze nám může zkrátit dlouhou chvíli, měli bychom hlavně dbát na své bezpečí. Kdykoliv se proto pohybujeme ve vozovce či na přechodu, ale například také na cyklostezkách a dalších komunikacích, je důležité věnovat plnou pozornost provozu a mobilní telefon ani sluchátka nepoužívat.

Přednost na přechodech

Extrémně opatrní bychom jako chodci měli být zejména na přechodech pro chodce. Mokrá nebo zasněžená saduritová barva, která se na ně používá, velmi klouže a auto se na ní chová jako na ledu. Rozhodně není dobré se spoléhat na to, že přijíždějící auto vždy zcela bezpečně zastaví a dá nám přednost.

Pro jistotu, že nás přijíždějící řidič opravdu registruje, bychom s ním měli navázat oční kontakt, a teprve poté, až zcela zastaví, silnici bezpečně přejít. Důležité je také připomenout, že na přechodu pro chodce nemá chodec přednost před tramvají. Je to právě naopak – přednost má vždy tramvaj.


Zdraví a styl