Co jíst, abyste si snížili krevní tlak a prodloužili život?

DASH dieta omezuje příjem průmyslově zpracovaných potravin a mléčných výrobků
 

Stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly a vysoký krevní tlak a další zdravotní neduhy pro vás budou minulostí! Pokud chcete minimalizovat riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, mozkové mrtvice, vysokého cholesterolu a selhání ledvin, DASH dieta je pro vás to pravé. Tady je všechno, co o ní potřebujete vědět.

Tato dieta se nazývá DASH dieta a byla primárně vytvořena, aby pomáhala lidem snížit krevní tlak. Později se ale ukázalo, že má na naše zdraví mnohem více pozitivních účinků. DASH dietní plán je pozoruhodný svým dopadem na dlouhověkost a na naše celkové zdraví. Tento jídelníček obsahuje hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin, fazolí, ořechů a semen.

K dodržování tohoto jídelníčku je potřeba minimalizovat nebo zcela vyloučit živočišné produkty a průmyslově zpracované potraviny.

Jasná změna už během dvou týdnů?

Tisková mluvčí Mayo kliniky, která prováděla výzkum pozitivních dopadů tohoto jídelníčku, řekla: „Pokud budete tento plán dodržovat, můžete svůj krevní tlak snížit o dva body už během prvních dvou týdnů.“

Může to být způsobeno tím, že s tímto jídelníčkem budete přijímat mnohem méně soli. „Postupem času se váš systolický krevní tlak může snížit až o 14 bodů, což může významně snížit vaše zdravotní rizika,“ dodala. DASH dieta vám také může pomoci předejít cukrovce, rakovině a osteoporóze.

Jak jídelní plán dodržovat

  • Lidé by podle tohoto jídelního plánu měli jíst 4 až 5 porcí zeleniny každý den. Mohou to být např. rajčata, mrkve, brokolice, batáty nebo různé druhy salátů, které jsou plné vitamínů a minerálů. Snadným způsobem, jak do svého jídelníčku přidat více zeleniny, je udělat si např. zeleninovou smaženici s rýží.
Jedna porce zeleniny je jeden hrnek, pokud se jedná o salát, a půl hrnku, pokud jde o tvrdou nakrájenou zeleninu.
  • Také se doporučuje jíst denně čtyři až pět porcí ovoce, které si můžete přidat na ranní ovesnou kaši, jíst ho jako svačinku nebo i jako dezert.
  • Co se týká příloh, Dash dieta se soustředí na celozrnný chléb, rýži a celozrnné těstoviny. Celozrnné přílohy zkrátka obsahují více živin než bílé pečivo a těstoviny, jsou pro nás tedy mnohem zdravější.
  • Spotřeba mléčných výrobků je omezena na minimum, ne více než 3 porce denně. To zahrnuje mléko, jogurt a sýr a pokud už si něco z toho chceme dát, měli bychom se zaměřit na mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.
  • Pokud jde o konzumaci masa, můžete rámci této stravy konzumovat libovolné ryby nebo drůbež. Snažte se ale jeho množství omezit na 180 g denně.
  • Dále také můžete konzumovat různé ořechy, semínka a luštěniny.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Potraviny, které účinně bojují se záněty v těle. Některé dokonce snižují riziko rakoviny