Myslivci: Daňkům se na Benešovsku daří, srnčí zvěře ubývá

Výstava trofeji ve Struhařově na Benešovsku
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Početní stavy daňků na Benešovsku utěšeně rostou, k radosti myslivců a lesních hospodářů. Daňkům se tu zkrátka daří. Zato srnčí zvěře postupně ubývá. Proč to tak je a mohou za to podmínky, které těmto krásným zvířatům přichystal člověk?

Na Benešovsku přibývá daňčí zvěře. Loni zde myslivci ulovili 712 kusů, to je meziroční nárůst lovu o 108 kusů. Podle předsedy myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku Benešov Zdeňka Kůty se počet ulovených kusů daňčí zvěře za posledních 22 let zvýšil téměř sedmkrát.

Daňci prosperují dlouhodobě, srny hynou pod koly aut

"V roce 1966 bylo v celé republice uloveno 895 kusů daňčí zvěře. A dá se očekávat, že za pár let ulovíme stejný počet jen v okrese Benešov. Početní stavy a tedy i lov daňčí zvěře roste ve většině lokalit republiky, není to specifikum okresu Benešov. Mezi hlavní příčiny růstu populace patří vhodné životní podmínky, dostatek potravních zdrojů, mírné zimy, přizpůsobivost a podobně," řekl Zdeněk Kůta.

Na druhou stranu se podle něj snižuje populace srnčí zvěře, za posledních sedm let jsou její stavy o čtvrtinu nižší. Loni myslivci na Benešovsku ulovili 1 717 kusů srnčí zvěře. "Negativním faktorem je to, že mortalita se u srnčího rovná výšce lovu, tedy že zhruba totéž, co se uloví, zahyne pod koly automobilů a zemědělských strojů při sečích," poznamenal předseda myslivecké komise.

Černou zvěř udržují zemědělci pěstováním monokultur

Populace černé zvěře na Benešovsku podle něj začíná stagnovat. Loni se zde ulovilo 4 073 kusů, což je historicky druhé nejvyšší číslo. V rámci republiky bylo uloveno přes 185 000 divokých prasat, což je poměrně velké číslo. "Vysoký výskyt černé zvěře je dán především pěstovanými plodinami na polích. Čím více osetých ploch řepkou a kukuřicí, tím více divočáků," uvedl zástupce benešovských myslivců.

Výsledky loňského roku ve 104 územních správních celcích Benešov, Vlašim a Votice představila březnová chovatelská přehlídka trofejí ve Struhařově. Předcházela jí kontrola trofejí ulovené zvěře, kterou uživatelům honiteb ukládá zákon o myslivosti. Odborníci zjišťují, zda byla zvěř lovena dle plánu lovu, a posuzují její chovnou kvalitu, a to na základě parametrů rohů a parohů odpovídajících konkrétnímu věku. Ke kontrole byly předloženy i zbraně kňourů a na přehlídce byly vystaveny i lebky lišek.

Výstava trofejí ve Struhařově

Ve Struhařově bylo k hodnocení předloženo 1 056 trofejí, 930 z nich pak bylo vystaveno na přehlídce. Největší zastoupení měli srnci (740 vystavených trofejí, z toho 7 medailových) a daňci (159 vystavených kusů, z toho 19 medailových). Na výstavě bylo k vidění 23 trofejí muflonů, z nichž 12 splňovalo parametry pro udělení medaile. "Nejlepší populace muflonů žije v oblasti Dalešic a Straného podél Vltavy, kde se jedná o velmi kvalitní chov ve volné přírodě," dodal Zdeněk Kůta. Jeho slova potvrdil také jednatel okresního mysliveckého spolku Vojtěch Poslušný: "Mufloní zvěř je u nás na velmi dobré úrovni, srnčí v takové kvalitě nemáme."


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru