O Štědrém dni hoří v domácnostech častěji. Důsledky bývají fatální, varují hasiči

Nejčastější příčinou vzniku požáru o Štědrém dni bývá nedbalost
24.12.2016 - 07:31   |  

Purpura, františek, svíčky a prskavky. To jsou věci, bez kterých si Vánoce a Štědrý den neumíme představit. Zároveň však zvyšují nebezpečí požáru. Současně se totiž peče, vaří, smaží a dobalují dárky. Ke vzniku ohně pak stačí jen chvilka nepozornosti. Na Štědrý den hoří častěji a nejčastěji hoří v domácnostech, varují hasiči.

„Loni na Štědrý den hořelo v pětačtyřiceti případech. Mohlo by se zdát, že to není až tolik. Jenže ono nejvíc hoří právě v domácnostech a tam ty případy jsou nejtragičtější. Loni při štědrovečerních požárech zemřeli tři lidé,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová s tím, že to jsou věci, které by se určitě o Štědrý den dít neměly.

Požár může byt zcela zdemolovat

Na vině je nedbalost

Podle hasičů to může ovlivnit každý tím, že bude pozorný, opatrný a předvídavý. Právě lidská nedbalost je příčinou vzniku domácích požárů o Štědrém dni. Podle hasičů to vychází z toho, že na Štědrý den se nedává pozor, telefonuje se rodině, do toho chodí návštěvy. „Je typické, že na tento den hoří svíčky a prskavky a na to zapomínáme. Je dokázáno, že lidská mysl po chvíli přestane vnímat, že doma něco hoří. Na to nesmíme zapomínat, protože je to otevřený oheň," dodala mluvčí.

Když už ke vzniku požáru dojde, je dobré, když se jej lidi pokusí uhasit sami. Prvotní zásah dokáže uchránit hodnoty za miliony korun. Na druhou stranu je třeba vždy si uvědomit, že život a zdraví má větší cenu než hmotné statky. Do hašení bychom se měli pouštět pouze v tom případě, že jsme si jistí, že to dokážeme zvládnout.

Když byt vyhoří zcela, škody můžou jít do milionů

Oheň ohlaste, i když jej uhasíte sami

I když se nám podaří oheň uhasit, měli bychom to hasičům vždy nahlásit. Lidé se domnívají, že když požár sami zlikvidují, nemusí volat hasiče. „To je velký omyl. Nahlášení vyplývá ze Zákona o požární ochraně. I když si doma uhasíme jen adventní věnec a nic jiného neshoří, tak už je to nežádoucí hoření, které je třeba hasičům nahlásit. Lidé se nemusí bát, že když zavolají hasiče jen k uhašenému adventnímu věnci, že si to naúčtujeme. To v žádném případě," řekla Nicole Zaoralová s tím, že jednotka  vůbec nemusí vyjet. Kdo ale vyjede vždy, je vyšetřovatel příčin požáru, který to musí zdokumentovat,

Lidé by tak rozhodně neměli do příjezdu vyšetřovatele hasičů nic uklízet. „Nechte vše tak, jak to je, až do chvíle, než přijede vyšetřovatel a všechno zdokumentuje, protože tohle pak budete dokládat pojišťovně. Bez toho vám pojišťovna nic nezaplatí,“ upozornila pracovnice ředitelství.

Hasičům požár ohlaste, i když jej uhasíte sami