Krádeže vánočních stromků: Zlodějům hrozí 15 tisícová pokuta i 2 roky vězení

Nejenom pokuta, ale i to, že dáváme výpravou za stromkem špatný příklad dětem, by nás mělo od krádeže stromku odradit.
  |  

Jít do lesa a uříznout si vánoční stromek není jen tak. Na zloděje číhají lesníci i fotopasti. Následky mohou být bolestivé.

Krádeže vánočních stromků jsou sezónní záležitost. Stejně jako se v létě kradou peněženky na koupališti, vyrážejí v průběhu listopadu a prosince nenechaví lapkové do lesů napříč republikou. Krádež se nevyplácí nejen, když zloděje chytnou. Zákazníci jsou náročnější a největší poptávka je podle Evy Jouklové ze státního podniku Lesy ČR po kavkazských jedlích. Tedy po stromech, které v českých lesích stejně nerostou.

Nelibá vůně a patnáctitisícová pokuta

Existují navíc léty prověřené techniky, jak zlodejům znepříjemnit život. Oblíbené jsou například chemické postřiky, které lesníci běžně používají, aby lesní zvěř neničila mladé stromky.  „Přinést si domů takový stromeček, by se zlodějům nemuselo vůbec vyplatit. Vánoční atmosféru by totiž zcela jistě narušila nelibá vůně,“ říká berounská policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Pokud zloděje nachytají lesní stráže, může takové setkání zase velmi bolet jeho peněženku. „Lesníci mohou na místě udělit až 15 tisícovou pokutu podle lesního zákona,“ říká Eva Jouklová. „Pokud se jedná o vyřezání větší plochy, pak to řeší policie,“ dodává.

Fotopasti, a až 2 roky vězení

V takové situaci pak může být lapkovi již opravdu horko. „Pachatel se svým jednáním dopouští trestného činu krádež, za který mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. V případě recidivy až tříletý,“ dozvěděli jsme se od Marcely Pučelíkové. Podle policejní mluvčí se zloději vůbec nejčastěji zaměřují na vytěženou kulatinu, kterou majitelé někdy zbytečně ponechávají dlouhodobě bez dohledu.

„Policisté doporučují, aby vytěžené dřevo bylo z místa odvezeno v co nejkratší době. V místech, kde by mohlo ke krádežím docházet, je dobré umístit tzv. fotopasti,“ radí Pučelíková. Velkoprodej vánočních stromků se sice teprve rozbíhá, berounští policisté nicméně řeší několik případů krádeží stromků, k nimž došlo již v průběhu listopadu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru