Panečku, to jsou hospodáři! Městská část rozdala betonové květináče za 5 milionů

Za umístění květináčů padla dokonce pokuta od památkářů
Zobrazit fotogalerii (2)
06.02.2019 - 10:00   |  

Radnice Prahy 5 rozdala zájemcům za odvoz 239 betonových květináčů, které objednala v rámci nepovedeného pokusu o zlepšení ovzduší za starosty Milana Jančíka (tehdy ODS). "Pětka" tak doslova oknem vyhodila pět milionů korun z dotace, která se při troše dobré vůle mohla využít jinde. Je jasné, že o květináče byl velký zájem. Nekupte to, zadarmo...

Faktem je, že současné vedení městské části v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti) je v tom celkem nevinně. Praha 5 se dosud nemohla nevyužitých a nevzhledných betonových nádob za 18 milionů korun zbavit, protože na ně obdržela evropskou dotaci a musela počkat na skončení období tzv. udržitelnosti projektu. "O darem nabízené betonové květináče byl enormní zájem," uvedla městské části Markéta Drešlová. Radnice nabídku vyvěsila v pondělí a již v úterý dopoledne byly všechny nádoby rozebrány.

Hodně špatný nápad

Praha 5 betonové květináče rozmístila v roce 2012 v době působení Jančíkova nástupce Radka Klímy (tehdy TOP 09). Původní záměr byl, že se zakopou podél smíchovských ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut.

Rychle se ukázalo, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný, navíc proti němu protestovali místní obyvatelé. Truhlíky radnice nikdy nezakopala, pouze rozmístila po městské části. Po protestech obyvatel je postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila.

Pokusy byly, ale nevyšly

Poté se radnice neskladné kusy betonu pokusila využít různými způsoby, například jako provizorní bazény či koše. Některé našly využití jako truhlíky například na dětském hřišti, vesměs si s nimi však radnice nevěděla rady. Uvažovalo se o tom, že je městská část zapůjčí Kongresovému centru Praha, které by je naskládalo na sebe a využilo jako příčku oddělující parkoviště od pěší zóny. I z toho nakonec sešlo.

Praha 5 se květináčů dosud nemohla zbavit, protože na projekt "Snížení imisí zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Praze 5" získala evropskou dotaci. Ta je vázána takzvanou udržitelností, což je doba, po kterou musí příjemce evropských dotací udržet výsledky projektu, pokud ji nechce vracet. Lhůta nyní vypršela.