Průvod připomínající nebezpečí HIV projde centrem Kladna

Na akci se objeví i Alice Bendová nebo bojovník K-1 Pavel "Hakim" Majer.
  |  

Veřejný happening proběhne za účasti známých tváří. Nabídne účastníkům rovněž možnost nechat se anonymně otestovat.

Tematikou nebezpečné pohlavní choroby AIDS se ve středočeském městě letos nezabývají poprvé. V rámci projektu Rána osudu město Kladno ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc již spustilo debatu o nemoci na půdách středních kladenských škol. Průvod, na němž se objeví i herečka Alice Bendová nebo bojovník K- 1 Pavel „Hakim“ Majer, je pomyslným vyvrcholením snahy města upozornit na rizika smrtelné nemoci.

Anonymní testování i tematická videa

Happening vypukne ve středu 16. září v 17 hodin v kladenském centru. Pochodovat se bude z náměstí Starosty Pavla na náměstí Svobody. „Všichni účastníci happeningu se mohou v rámci akce nechat zdarma anonymně testovat, připravena pro ně budou i zajímavá videa s preventivní tématikou. Na otázky budou odpovídat odborníci v HIV/AIDS poradně. Pochod vyvrcholí symbolickým rozsvícením obrazce z přinesených svíček,“ uvedla tisková mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Podle protidrogové koordinátorky Kladna Lucie Svobodové žije v ČR necelé tři tisíce nakažených osob.
Zobrazit fotogalerii (3)

V březnu zaujal středoškoláky HIV pozitivní přednášející

Přednášky, na něž průvod tematicky navazuje, oslovily kladenské středoškoláky již v březnu tohoto roku. Přednášel jim HIV pozitivní Martin Hornych, který předáváním osobních zkušeností studenty plně zaujal. Následovala květnová prezentace samotných studentů na náměstí 17. listopadu, kde mladiství představili svůj vlastní pohled na problematiku HIV/AIDS.